W grudniu br. liczba klientów otwartych funduszy emerytalnych wyniosła 15,49 mln, czyli była o +0,1% (+15,3 tys. osób) wyższa w porównaniu z miesiącem ubiegłym.
Ponieważ grudzień jest miesiącem, w którym na liczbę uczestników nie wpływają takie czynniki jak sesja transferowa czy też losowanie do OFE, jedynym kanałem pozyskiwania nowych klientów do funduszy emerytalnych był rynek pierwotny. W minionym miesiącu, wyraźnie największą dynamikę nowo podpisanych umów wynoszącą +0,9% wykazało OFE Pocztylion. W czołówce znalazły się również Allianz Polska OFE oraz OFE WARTA z wynikami na poziomie odpowiednio +0,2% oraz +0,1%. Ujemną dynamikę zmiany liczby klientów odnotowały natomiast OFE Polsat oraz Nordea OFE – po -0,01%.
W całym 2011 roku liczba uczestników II filaru wzrosła o +558 tys. osób, czyli o +3,7%. To wyraźnie mniejsze tempo przyrostu w porównaniu do lat ubiegłych. Na taki stan rzeczy wpływ ma m.in. utrzymujące się w minionym roku relatywnie wysokie bezrobocie, oraz niekorzystne tendencje demograficzne ujawniające się w zmniejszeniu liczby ludności wchodzącej na rynek pracy.
Liderem w pozyskiwaniu nowych klientów w 2011 r., podobnie jak rok wcześniej, było AXA OFE, które podpisało w ciągu roku 125,2 tys. umów. Fundusz ten pozyskał najwięcej członków spośród wszystkich OFE podczas sesji transferowych (+58,2 tys.), a na rynku pierwotnym podpisał 67,1 tys. nowych umów. Tym samym AXA OFE zwiększyło swój udział w rynku z 6,6% do 7,2% i jest już coraz bliżej czwartej pozycji pod względem liczby uczestników. Bardzo dobrym wynikiem w 2011 r. mogły się również pochwalić fundusze AEGON OFE oraz Generali OFE, które odnotowały wzrost liczby klientów na poziomie odpowiednio +114,0 i 101,8 tys. Dzięki temu wynikowi drugi z tych podmiotów zdołał awansować z siódmej pozycji na szóstą. Najwyższą dynamikę zmian w 2011 r. odnotował jednak fundusz zamykający pierwszą dziesiątkę OFE pod względem ilości klientów, tj. PKO Bankowy OFE (539 tys. członków). Fundusz ten w ciągu roku powiększył liczbę klientów o +15,2%, podpisując 71,0 tys. nowych umów.
W minionym roku zdecydowanie najgorsze saldo zmiany liczby uczestników, wynoszące -98,8 tys. osób, wykazało po raz kolejny Aviva OFE. W tym przypadku, podobnie zresztą jak dla ING OFE, szczególnie niekorzystne okazały się łączne wyniki wszystkich zeszłorocznych sesji transferowych. Pokazuje to, że w 2011 r. największe drugofilarowe podmioty, tj. Aviva OFE oraz ING OFE kontynuowały świadomą strategię zaniechania działań sprzedażowych na rynku wtórnym. Co prawda, na koniec minionego roku oba te fundusze pozostały w czołówce zestawienia pod względem liczby uczestników, ale ich łączny udział na rynku spadł z 38,3 do 36,4%.
Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online