W maju liczba uczestników otwartych funduszy emerytalnych powiększyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca o +12,7 tys. osób (+0,1%).
Poza aktywnością poszczególnych OFE w zdobywaniu klientów na rynku pierwotnym, fundusze zacięcie walczyły między sobą również na rynku wtórnym, czego wyrazem są wyniki majowej sesji transferowej. Przyniosła ona bowiem rekordową liczbę osób decydujących się na zmianę funduszu emerytalnego. Tym razem liczba uczestników, którzy zmienili swój fundusz wzrosła w relacji do poprzedniej sesji o +13%, przekraczając po raz pierwszy w historii poziom 145 tys. osób.
Chociaż migracja członków między funduszami generalnie nie oddziałuje na stan liczby uczestników funduszy emerytalnych, należy pamiętać, że może mieć duży wpływ na zmianę pozycji poszczególnych OFE w naszym zestawieniu.
W maju zdecydowanie najwięcej uczestników pozyskał fundusz AXA OFE. W porównaniu do kwietnia, zwiększył on grono członków o niemal 18,4 tys. osób. Oznacza to, że był 2-krotnie lepszy od drugiego na rynku ING OFE. Ponad 90% osób, które zasiliły szeregi AXA OFE stanowili klienci przejęci z innych funduszy.
Dla salda zmiany uczestników wspomnianego wcześniej ING OFE (8,6 tys. umów) transfery miały już mniejsze znaczenie. Był on bowiem drugim najskuteczniejszym funduszem w pozyskiwaniu klientów na rynku pierwotnym (2,4 tys.).
Ostatnim podmiotem, który zdołał powiększyć grono swoich klientów o ponad 8 tys. osób był OFE PZU „Złota Jesień”, czyli drugi najlepszy fundusz w sesji transferowej.
Najwięcej nowych umów z klientami, którzy po raz pierwszy dokonywali wyboru funduszu emerytalnego, zawarli agenci Nordea OFE. Stanowiły one ponad 50% majowego salda zmiany uczestników tego funduszu. W minionej sesji transferowej zajął on odległe 6 miejsce, przejmując od innych OFE 2,9 tys. osób.
Największy ubytek klientów odnotował AIG OFE (-13,7 tys.). Gdyby nie 175 umów, które w ciągu miesiąca udało się podpisać agentom tego funduszu z nowymi uczestnikami pochodzącymi z rynku pierwotnego, bilans miesiąca byłby dla niego jeszcze bardziej niekorzystny. Fundusz ten stał się ofiarą ostatnich doniesień o zmianach właścicielskich, które tak naprawdę nie niosły żadnego zagrożenia dla uczestników AIG PTE. O tym, że akwizytorzy wykorzystywali zamieszanie związane z tymi informacjami może świadczyć fakt, że jeszcze w sierpniu 2008 fundusz zakończył sesję dodatnim saldem, pozyskując niemal 1 tys. członków. W kolejnych kwartałach widać było już wyraźnie ujemne salda sesji transferowych na poziomach odpowiednio -9,5 , -10,9 oraz -13,9 tys. osób.
Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online