Dynamika wzrostu w drugiej połowie roku była nieco niższa niż w ciągu pierwszych 6 miesięcy i wyniosła 49,6%. Wzrost aktywów ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych częściowo wynika z przejęcia firmy Sampo Życie, która ostatecznie została połączona z Nordea Życie. Aktywa 4 funduszy związanych wcześniej z ofertą fińskiej grupy wyniosły w końcu roku blisko 75 mln PLN.
Znacznie większy wpływ na wzrost wartości zarządzanych aktywów miało saldo wpłat i wypłat do „starych” funduszy Nordea Życie. Według naszych szacunków do produktów związanych z UFK trafiło w całym 2006 roku blisko 300 mln PLN, z czego niemal połowa w drugiej połowie roku. Największym zainteresowaniem klientów ubezpieczyciela cieszyły się fundusze polskich akcji należące do grupy AKP. W skali roku saldo wpłat i wypłat (wraz z saldem konwersji) wyniosło ponad 93 mln PLN. Kolejne miejsca pod wpływem wartości salda zajęły fundusze mieszane (grupa MIP) oraz fundusze stabilnego wzrostu (grupa SWP). Odpływ środków odnotowaliśmy jedynie w grupie funduszy polskich papierów dłużnych.
Gdy popatrzymy na beneficjentów salda wpłat i wycofań to okaże się, że liderem są fundusze inwestujące środki bezpośrednio w akcje i obligacje. Wśród TFI, na pozycję lidera wysunęło się BZ WBK AIB TFI. To o tyle ciekawe, że unit-linked oparte na funduszach Arka w ofercie Nordea Życie pojawiły się dopiero pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Jednak podobnie jak w innych przypadkach, świetne wyniki osiągane przez zarządzających funduszami Arka silnie oddziaływają na wyobraźnie inwestorów, dzięki czemu znaczna cześć środków kierowanych do UFK trafia ostatecznie właśnie do funduszy Arka. Blisko 30 mln PLN to saldo wpłat i wycofań do 3 UFK związanych z tytułami uczestnictwa Nordea 1 SICAV. To blisko 15 razy więcej niż w 2005 roku. Znaczna cześć tej kwoty (2/3) trafiła do funduszu Nordea Europejskich Akcji Plus UFK.