„Usługi finansowe dla wszystkich Polaków” to tytuł debaty organizowanej przez dziennik Rzeczpospolita, której partnerem są Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Odbędzie się ona 1 marca 2010 roku o godzinie 11.00 w siedzibie dziennika Rzeczpospolita (Warszawa, ul. Prosta 51). Podczas debaty zostaną przedstawione sposoby walki z wykluczeniem finansowym.
Debata podzielona jest na dwie części: dyskusję panelową oraz dyskusję otwartą, w której udział weźmie 150 zaproszonych gości ze świata polityki, nauki i finansów. Panelistami pierwszej części są: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Wypych, członek Rady Polityki Pieniężnej Halina Wasilewska-Trenkner, dyrektor departamentu pożytku publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Więckiewicz, szef Stowarzyszenia Klon/Jawor Jakub Wygnański, wiceprezes KSKOK Wiktor Kamiński, kierownik I Katedry Prawa Cywilnego KUL prof. Henryk Cioch.
Punktem wyjścia do debaty są najnowsze wyniki analiz Komisji Europejskiej dotyczące korzystania z usług bankowych, w których Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc. Paneliści spróbują tym samym odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak wiele osób w Polsce dotyka problem wykluczenia finansowego i co należy zrobić, by zmniejszyć ich liczbę. W tym kontekście zastanowią się nad rolą i zadaniami stojącymi przed instytucjami finansowymi, szczególnie SKOK-ami, które w swych działaniach podkreślają znaczenie misji społecznej.
Zaangażowanie spółdzielczych kas w walkę z problemem wykluczenia wiąże się z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które 2010 rok ogłosiły Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Problem wykluczenia – w tym także finansowego – dotyka bardzo wielu osób. Z badań wynika, że około połowa Polaków nie korzysta z usług finansowych, bo nie potrafi, nie ma do nich dostępu lub nie spełnia kryteriów ustanawianych przez instytucje nastawione na zysk. Co więcej, jak wynika z danych za 2008 rok opublikowanych przez europejski urząd statystyczny Eurostat, prawie co piąty Polak żyje na granicy ubóstwa.
Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe dokładają starań, by przeciwdziałać skutkom finansowego wykluczenia. Jest to element misji społecznej, którą w swoich działaniach kierują się SKOK-i. Opiera się ona na przekonaniu, że wszyscy powinniśmy mieć równe szanse – niezależnie od wieku czy społecznego statusu. Jest to drugie tego typu wydarzenie zorganizowane w tym roku przez Kasy. 23 stycznia 2010 roku w Złotych Tarasach w Warszawie odbyła się konferencja „Przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu w Polsce”, której gościem była między innymi Małgorzata Zaleska – członek Zarządu NBP. Już wkrótce będą miały miejsce kolejne inicjatywy spółdzielczych kas, których celem będzie zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem wykluczenia w Polsce.
Źródło: SKOK