W ramach przygotowań do uruchomienia platformy B2B Connect zaplanowanego na pierwszy kwartał 2019 roku, Visa Inc. (NYSE:V) ujawniła nowe szczegóły dotyczące rozwiązania określanego jako cyfrowa tożsamość. Dzięki jedynej w swoim rodzaju platformie opartej o technologię rozproszonego rejestru, instytucje finansowe zyskają możliwość przetwarzania transgranicznych płatności business-to-business na całym świecie w sposób łatwy, szybki i bezpieczny.
„Wraz z wdrożeniem B2B Connect wyposażymy firmy w nowe narządzie do dokonywania transgranicznych płatności o dużej wartości – jednocześnie usprawniamy niewydolne procesy i znosimy granice geograficzne” – powiedział Kevin Phalen, globalny dyrektor Visa Business Solutions w Visa. „B2B Connect usprawni płatności na rzecz instytucji finansowych firmom z różnych branż, np.: łańcucha dostaw, handlu, bankowości instytucjonalnej i innych”.
Funkcja cyfrowej tożsamości udostępniona w ramach B2B Connect tokenizuje wrażliwe dane biznesowe – na przykład numery kont i informacje dotyczące konta bankowego – poprzez przypisanie im unikalnego identyfikatora, który może zostać wykorzystany dla usprawnienia płatności dokonywanych za pośrednictwem platformy. Funkcja ta oparta jest o odpowiednie zasady i procedury oraz zamienia sposób wymiany informacji w przypadku transgranicznych transakcji business-to-business. W ten sposób zapewnia bezpieczeństwo.
„Wraz z B2B Connect udostępnione zostanie rozwiązanie w postaci cyfrowej tożsamości pozwalające znacząco ograniczyć ryzyko oszustw, które może dzisiaj występować w przypadku czeków, automatycznych izb rozliczeniowych oraz przelewów. Jednocześnie pomoże ono firmom spełniać wymogi regulacyjne panujące w ekosystemie finansowym” – dodał Phalen.
W ramach przygotowań do komercyjnego uruchomienia platformy B2B Connect w przyszłym roku, Visa zawiera nowe partnerstwa z zamiarem wprowadzenia kolejnej funkcjonalności dla tego rozwiązania.
W ramach prac nad platformą B2B Connect Visa integruje swoje główne produkty z Hyperledger Fabric, rozwiązaniem o otwartym kodzie źródłowym rozwijanym przez Linux Foundation. Pozwoli to na ulepszenie procesu poprzez usprawnienie transakcji finansowych w ramach skalowalnej i zamkniętej sieci. Dzięki współpracy Visa i IBM, instytucje finansowe będące ich wspólnymi klientami oraz towarzyszące im ekosystemy będą mogły w sposób maksymalny wykorzystać możliwości sieci. Obecny projekt stanowi naturalne rozwinięcie 40-letniej współpracy Visa i IBM. Podkreśla ich zaangażowanie w dostarczanie rozwiązań, dzięki którym transakcje transgraniczne odbywają się w sposób płynny i zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, zaufania i przejrzystości.
„Gdy liderzy branży płatniczej oraz technologii usług finansowych pracują razem w oparciu o technologię o otwartym kodzie źródłowym, zyskuje na tym całe środowisko biznesowe” – powiedział Jason Kelley, dyrektor generalny w IBM Blockchain Services. „IBM Blockchain Platform i technologia Hyperledger przynoszą dzisiaj firmom namacalne korzyści a B2B Connect jest jak dotąd jednym z najbardziej przekonujących przykładów tego, jak blockchain może zmieniać płatności”.
Z Visa współpracuje również Bottomline Technologies, wiodący dostawca technologii finansowych, dzięki którym skomplikowane płatności biznesowe stają się prostsze, inteligentniejsze i bezpieczniejsze. Firma zostanie pierwszym partnerem, który zintegruje swoje rozwiązanie z B2B Connect.
Wraz z integracją, instytucje finansowe obsługiwane przez Bottomline Technologies i uczestniczące w B2B Connect zyskają łatwy dostęp do platformy bez konieczności wdrażania skomplikowanych aktualizacji technologii.
„Bottomline współpracuje z 1200 instytucjami finansowymi na całym świecie, które zgłaszają nam zapotrzebowanie na wartościowe innowacje upraszczające procesy i podnoszące wydajność” – powiedział Rob Eberle, prezes i dyrektor generalny Bottomline Technologies. „Z tego powodu niezmiernie cieszymy się, że możemy współpracować z Visa nad integracją, dzięki której instytucje finansowe będące naszymi wspólnymi klientami zyskają łatwy dostęp do platformy B2B Connect”.
Podstawą każdej transakcji wykonywanej za pośrednictwem B2B Connect są bezpieczeństwo, interoperacyjność oraz odpowiednie zasady i procedury. Za pośrednictwem platformy możliwe będzie przesyłanie transakcji z banku, z którego pochodzi płatność, bezpośrednio do banku beneficjenta. Pozwoli to dokonywać płatności w sposób płynny oraz skróci czasu spędzany na dokonywaniu transgranicznych transakcji korporacyjnych.
Źródło: Visa