PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plPrzegląd prasyW hipotekach euro zastępuje już franka

W hipotekach euro zastępuje już franka

Przegląd prasy 24.08.2009 (05:56) artykuł nadesłany

Tak jak jeszcze niedawno hitem był kredyt we frankach, tak teraz nastaje era kredytu w euro. – Liczba banków, które je oferują, od kilku już miesięcy rośnie – mówi Rafał Janowicz, analityk Gold Finance. – Spodziewam się, że w przyszłości oferta poszerzy się jeszcze bardziej, nieoficjalnie wiadomo, że do kredytów w euro przymierza się coraz więcej banków – dodaje.

Z najnowszego raportu firmy Gold Finance „Rankingu kredytów hipotecznych” wynika, że atrakcyjność ofert w euro jest coraz większa. W niektórych bankach ich oprocentowanie jest już niższe niż w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich, np. w Deutsche Bank w przypadku kredytu 250 tys. zł na 30 lat bez wkładu własnego denominowanego w euro oprocentowanie wynosi obecnie ok. 4,91 proc., podczas gdy we frankach – 5,3 proc. W efekcie rata kredytu w euro wyniesie w tym banku 1425 zł, we frankach – 1527 zł. W najlepiej wypadającym w rankingu mBanku wprawdzie wciąż atrakcyjniejszy jest jeszcze kredyt we frankach, ale oprocentowanie kredytu w euro od wielu miesięcy maleje.

Coraz większa atrakcyjność kredytów w euro to efekt wielu miesięcy obniżania stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, ale także coraz niższych marż stosowanych przez banki. Przykładowo: 10 sierpnia Nordea obniżyła swoją marżę od kredytów udzielanych w euro o 0,5 punktu procentowego, w efekcie w przypadku kredytu na 300 tys. zł marża spadła z 3,9 proc. do 3,4 proc.

Na dodatek w wielu bankach obowiązują obecnie promocyjne oferty na kredyty w euro, np. zerowa lub minimalna prowizja za udzielenie. Nie pobiera żadnej prowizji za udzielenie kredytu w euro Bank DnB Nord. Natomiast w mBanku prowizja jest symboliczna – wynosi 0,2 proc. Z kolei w Polbanku zapłacimy 0,5 proc. To niewiele, zważywszy, że w przypadku kredytów w złotych opłata ta może sięgać 3,5 proc. pożyczanej kwoty.

Także zdaniem Pawła Majtkowskiego, eksperta Finamo, kredyty w euro są obecnie warte rozważenia. – W niektórych bankach marże kredytów w euro są obecnie często niższe od marż kredytów we frankach, a banki znacznie chętniej ich udzielają. Wynika to niewątpliwie z sytuacji, że łatwiej im obecnie zdobyć na rynku międzybankowym euro niż franki szwajcarskie – mówi Paweł Majtkowski.

Analitycy zwracają jednak uwagę, że ze względu na ryzyko kursowe kredyty w obcych walutach powinny zaciągać osoby o mocnych nerwach, które nie będą przerażone nagłymi wahnięciami kursów. – Wprawdzie większość analityków prognozuje dalsze umacnianie się złotego, ale ostatnie wydarzenia gospodarcze na świecie nauczyły nas pokory w formułowaniu prognoz długofalowych. Trudno przewidzieć, co się wydarzy za kilka miesięcy – mówi Majtkowski. Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli złoty się osłabi wobec euro, wówczas może okazać się, że rata będzie szybko rosła. Doskonale pamiętają to ci, którzy zaciągali przed rokiem kredyty we frankach. Na szczęście to scenariusz mało prawdopodobny.

Niestety, szansa na otrzymanie kredytu w euro jest mniejsza niż na kredyt w złotych. – W stosunku do osób zaciągających kredyty walutowe banki stosują ostrzejsze kryteria wyliczania zdolności kredytowej. W praktyce rodziny, których dochody są na poziomie niższym niż 5 tys. zł, mają nikłe szanse na zaciągnięcie kredytu w euro – ocenia Majtkowski.

Osobom o niższych dochodach pozostają kredyty w złotych. Z zestawienia przygotowanego przez Golden Finance wynika, że najniżej oprocentowany kredyt bez wkładu własnego możemy uzyskać w Eurobanku (po wykupieniu wymaganego przez bank pakietu ubezpieczeń na życie) oraz w PKO BP.

Eksperci zwracają też uwagę, że w przypadku posiadania wkładu własnego oprocentowanie znacząco spada. – Często wystarczy wykazać się 10-procentowanym wkładem, żeby liczyć na dużo atrakcyjniejszy poziom marż – podkreślają. Na przykład w Lukas Banku kredyt na 250 tys. zł bez wkładu własnego oprocentowany będzie na 8,07 proc. Jeśli jednak uzbieramy 10 proc. pożyczanej sumy, wówczas bank gotów jest obniżyć oprocentowanie do 6,87 proc.

Analitycy Golden Finance porównali też ofertę kredytów na działki budowlane, na które popyt w ostatnim czas znacząco wzrósł. Okazuje się, że możemy liczyć na bardzo różnorodną ofertę banków , także w walutach obcych. – Biorąc pod uwagę wysokość raty takiego kredytu i maksymalny okres kredytowania, najlepszy kredyt uzyskamy w mBanku, Multibanku i Deutsche Banku – oceniają analitycy Golden Finance. Najniżej oprocentowany kredyt dostaniemy w banku Nordea, ale możemy tam liczyć na maksymalnie 20-letni okres kredytowania – dodają.

Joanna Pieńczykowska

kredyty mieszkaniowe 2009-08-24
Redakcja PRNews.pl
Tagi: kredyty mieszkaniowe

Sprawdź także:

a 0 PZU wsparł w ciągu pięciu lat ponad 3700 organizacji w programach prewencyjnych
29.08.2026 (11:14)

PZU wsparł w ciągu pięciu lat ponad 3700 organizacji w programach prewencyjnych

Ponad 3700 organizacji i instytucji oraz ponad 15 mln odbiorców rocznie korzystało w ciągu ostatnich 5 lat z …

a 0 PZU przekazał Legionowskiemu WOPR skuter ratowniczy z funduszu prewencyjnego
29.08.2026 (11:11)

PZU przekazał Legionowskiemu WOPR skuter ratowniczy z funduszu prewencyjnego

PZU przekazał Legionowskiemu Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu nowy wodny skuter ratowniczy wraz z …

a 0 Bank Pekao przekazał rowery dzieciom z SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie
29.08.2026 (11:06)

Bank Pekao przekazał rowery dzieciom z SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie

Mobilna Drużyna Rowerowa Banku Pekao przekazała 20 sierpnia rowery górskie i stację do naprawy jednośladów …

a 0 Global Assistance Polska audytuje placówki medyczne w egipskich kurortach. Chodzi o zawyżanie rachunków dla turystów
29.08.2026 (11:04)

Global Assistance Polska audytuje placówki medyczne w egipskich kurortach. Chodzi o zawyżanie rachunków dla turystów

Global Assistance Polska przeprowadził audyt placówek medycznych w Szarm el-Szejk, Marsa Alam i Hurghadzie, gdzie …

a 0 NNW szkolne a hulajnoga elektryczna. Kiedy ubezpieczenie zadziała
29.08.2026 (11:00)

NNW szkolne a hulajnoga elektryczna. Kiedy ubezpieczenie zadziała

W latach 2022–2025 w 30 proc. wypadków z udziałem elektrycznych hulajnóg kierującym było dziecko do 16 lat, a …

a 0 Banki udzieliły w II kwartale 83,6 tys. kredytów mieszkaniowych. Najwięcej od 2007 r.
29.08.2026 (10:56)

Banki udzieliły w II kwartale 83,6 tys. kredytów mieszkaniowych. Najwięcej od 2007 r.

W II kw. 2026 r. banki udzieliły 83,6 tys. nowych kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 39,7 mld zł. To …

PRNews.pl

Zobacz również

Bank chętnie przyjmie przelew. Z gotówką każe się gimnastykować

Bank chętnie przyjmie przelew. Z gotówką każe się gimnastykować

Mikroprzedsiębiorca kończy dzień z kilkudziesięcioma tysiącami złotych…

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Reklama na Facebooku obiecuje elitarną kartę PLL…

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Credit Agricole zablokował konto klientce, choć wcześniej…

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

Największy polski bank przechodzi od klasycznego private…

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Koncern Meta chce poprawić bezpieczeństwo użytkowników aplikacji…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

Williams Anthony Dauria:

https://uploads.disquscdn.com/images/f1296da62232f5d183b02bf1dcc60a17c6c610eee75c6d16cb26b2e884940054.jpg …

śr., 19 sie 2026 (15:52) • Świąteczna kampania Pilnej Pożyczki w Internecie

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców