Od 1. kwietnia 2009 r. uległy zmianie wskaźniki cen metra kwadratowego, które stanowią jedno z głównych kryteriów uzyskania kredytu w ramach programu „Rodzina na swoim”. Wzrost wskaźników spowodował, że w wielu miastach istotnie wzrosła dostępność mieszkań z rynku wtórnego, których zakup umożliwi rządowe dopłaty do kredytu. Sieć biur nieruchomości Metrohouse przygotowała aktualizację raportu o dostępności mieszkań z rynku wtórnego po wprowadzeniu nowych wskaźników.
Zmiany, zmiany, zmiany…
– Największe wzrosty wskaźników dotyczą Białegostoku, Torunia, Bydgoszczy i Poznania. W Białymstoku wskaźnik wzrósł prawie o 20%, w Toruniu i Bydgoszczy i tak już dość wysokie wskaźniki podwyższono jeszcze o 17% , a w Poznaniu o 14%.
– Bez zmian pozostają wskaźniki w Gdańsku, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim.
– Podwyższenie wskaźników spowodowało największy wzrost dostępności mieszkań w Białymstoku (obecnie 65% – wzrost aż o28 pkt. procentowych), we Wrocławiu (obecnie 28% – wzrost o 15 pkt. procentowych), w Poznaniu (obecnie 75% – wzrost o 13pkt. procentowych) oraz w Olsztynie (obecnie 78% – wzrost o 11 pkt. procentowych) i Bydgoszczy (obecnie 88% – wzrost o 11 pkt. procentowych).
– Zainteresowani dopłatami najłatwiej znajdą mieszkanie w województwie kujawsko-pomorskim. Wzrost wysokości wskaźników w tym województwie doprowadził do sytuacji, kiedy dostępność mieszkań z dopłatami jest prawie nieograniczona. Wystarczy zdolność kredytowa, a znalezienie satysfakcjonującej cenowo oferty nie będzie problemem.
– Tradycyjnie najtrudniej o dopłaty będą mieć potencjalni nabywcy mieszkań w Gdańsku i Krakowie. Gdańsk nie zmienił wskaźników i nadal utrzymał dostępność na poziomie 8% mieszkań eksponowanych na rynku wtórnym. Dzięki podwyższeniu wskaźnika w Krakowie dostępność mieszkań z dopłatami wzrosła o 5 punktów procentowych, co jest dobrą wiadomością dla mieszkańców Krakowa planujących zakup, gdyż jeszcze w marcu znalezienie odpowiedniego lokalu było prawie niemożliwe.
Wykres: Metrohouse S.A.
Wskaźniki programu Rodzina na swoim w II kwartale 2009 r. i odsetek mieszkań z rynku wtórnego kwalifikujących się do programu (w procentach)
Analiza: Metrohouse S.A.
Następstwo wzrostu wskaźnika – komentarz
Nowe wskaźniki dla programu Rodzina na swoim powodują, że zwiększa się odsetek mieszkań na rynku wtórnym, których zakup po spełnieniu pozostałych warunków umożliwia dopłatę do kredytu. Na uwagę zasługuje znaczne zwiększenie dostępności tego typu mieszkań w Białymstoku (obecnie już 65%), we Wrocławiu – aż o 15 punktów procentowych oraz w Poznaniu (o 13 punktów procentowych), gdzie 75% mieszkań można nabyć z dopłatami do kredytu.
Dla potencjalnych nabywców jest to z pozoru dobra wiadomość, jednak należy pamiętać, że podwyższenie wskaźników może paradoksalnie spowodować słabszą pozycję negocjacyjną kupujących. W niektórych miastach, gdzie większość mieszkań może być objętych programem potencjalnemu nabywcy ubywa jeden argument do obniżenia ceny ofertowej (wcześniej zdarzały się przypadki obniżania cen do poziomów umożliwiających dopłaty do kredytów).
Z pewnością wraz ze wzrastającymi wskaźnikami dodatkowo wzrośnie zainteresowanie dopłatami – szczególnie teraz, kiedy rynek nieruchomości odżył po zimowej stagnacji . Należy tylko mieć nadzieję, że starczy środków na obsługę kredytu dla wszystkich zainteresowanych.
Źródło: Metro