W lipcu 2011 roku wartość środków zgromadzonych w otwartych funduszy emerytalnych zmniejszyła się o -1,8 mld PLN (-0,7%), do poziomu 235,1 mld PLN.
Tym samym, obok stycznia br., wartość aktywów OFE odnotowała drugi w tym roku spadek. Jednocześnie, na tle danych historycznych, spadek ten był największy od listopada 2010 roku, kiedy to wyniósł -3,1 mld PLN.
W minionym miesiącu, głównym powodem relatywnie dużego spadku aktywów był ujemny wynik z zarządzania, który ukształtował się na poziomie -2,8 mld PLN. Tak negatywny rezultat spowodowany był niekorzystną koniunkturą na GPW, gdzie indeks grupujący 20 największych spółek spadł o -2,7%. Równocześnie zarządzający funduszami emerytalnymi utrzymywali stosunkowo wysoki udział akcji w portfelach – wg danych na koniec czerwca wyniósł on blisko 35,8%. Aktywom funduszy emerytalnych sprzyjała natomiast sytuacja na rynku długu, gdzie indeks IROS zyskał +0,5% co jest wynikiem zbliżonym do średniomiesięcznego wzrostu tego indeksu od początku roku.
W lipcu nie odbyła się sesja transferowa, zatem, obok wyniku zarządzania, wpływ na wartość aktywów
miała tylko pula środków przekazanych przez ZUS. Dzięki niej aktywa OFE powiększyły się o +1,1 mld PLN. Jest to relatywnie dobry rezultat, biorąc pod uwagę trwałe zmniejszenie składki płynącej z ZUS od OFE. Miał na to wpływ ostatni z czerwcowych przelewów o wartości +372 mln PLN, który został odzwierciedlony dopiero w lipcowych aktywach netto.
W ubiegłym miesiącu wszystkie otwarte fundusze emerytalne odnotowały spadek wartości aktywów. Największy procentowy spadek wynoszący blisko -1,0%, wykazały posiadające najwyższy udział akcji w portfelu – OFE Pocztylion i Pekao OFE. Oba fundusze wypracowały w lipcu jedne z najniższych stóp zwrotu wynoszące po -1,6%. Z kolei na tle konkurencji, najbardziej korzystne tempo zmian aktywów wykazały fundusze z najniższym zaangażowaniem na rynku akcji, czyli AXA OFE (-0,3%) i Generali OFE (-0,5%).
Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online