Rynki konsolidują się w oczekiwaniu na dzisiejsza decyzję ECB w sprawie stóp procentowych, jak i szczyt UE. Awersja do ryzyka nieco wzrosła. Nie wiadomo, czy zaproponowane metody do walki z kryzysem zadłużenia okażą się skuteczne i nie wydłużą całego procesu ratunkowego.
Rynki wiążą również duże nadzieje ze szczytem Unii Europejskiej, gdzie mają zapaść decyzje co do sposobu walki z kryzysem. Ponoć Niemcy i Francja nie opuszczą szczytu dopóty, dopóki nie zostanie wypracowane solidne porozumienie. Wczoraj Merkel i Sarkozy przesłali przewodniczącemu Rady Europejskiej propozycje reform traktatowych, które miałyby wzmocnić dyscyplinę finansową.
Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego odnośnie stóp procentowych. Będzie to już drugie posiedzenie pod przewodnictwem Draghiego i jedno z ważniejszych, mając na uwadze trudną sytuację w Europie. Ekonomiści oczekują, że stopa referencyjna zostanie obniżona o 25pb do poziomu 1,0%. Rynki liczą na to, że ECB zwiększy działania na rzecz walki z kryzysem poprzez zaoferowanie bankom dostępu do dodatkowej płynności. Agencja Bloomberg podała w dniu wczorajszym, że ECB może poluzować wymagania odnośnie zabezpieczeń dla funduszy pozyskiwanych przez banki, jak również zaoferować bankom komercyjnym 2-letnie pożyczki. Co więcej, najprawdopodobniej w dół zostaną zrewidowane projekcje ECB dotyczące wzrostu gospodarczego. To powinno przyczynić się do silniejszego ruchu na eurodolarze.
Decyzja w sprawie kosztu pieniądza zapadnie również w Wielkiej Brytanii, jednak tutaj nie oczekuje się zmian głównych parametrów polityki monetarnej. W przypadku pogarszającej się sytuacji na rynkach światowych i kondycji brytyjskiej gospodarki Bank Anglii może zdecydować się w przyszłym roku na zwiększenie programu skupu aktywów, jednak stopy procentowe pozostaną najprawdopodobniej na tak niskim poziomie.
EURPLN
Notowania EURPLN pozostają w konsolidacji. Na wykresie dziennym widoczny jest trójkąt i obecni euro złoty pozostaje bliżej górnego ograniczenia formacji. Czekamy na wybicie, co powinno zaowocować silniejszym ruchem na PLN. Linia TenKan na wykresie dziennym wskazuje na silny opór na poziomie 4,50, natomiast wsparcie w postaci linii Kinjun wyznaczają okolice 4,44.
EURUSD
Od początku grudnia utrzymuje się węższy zakres wahań. Techniczny obraz rynku na wykresach o większym interwale czasowym jest nadal niekorzystny dla EURUSD. Jeśli ECB rzeczywiście zdecyduje się na obniżkę, to może przyczynić się do testu dolnego ograniczenia formacji trójkąta, w której pozostają notowania od kilkunastu dni. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,3240. Opór wyznacza strefa 1,3520-1,3550.
GBPUSD
Wsparcie na poziomie 1,5550 (61,8% Fibo) zostało utrzymane, a sytuacja techniczna sprzyja odreagowaniu w okolice 1,58, gdzie opór wyznacza zniesienie 38,2% całości fali spadkowej z okolic 1,6170. GBPUSD oddalił się od wsparcia w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym.
EURJPY
Na wykresie dziennym eurojen powrócił do spadków. Korekta, jaka miała miejsce w ostatnim czasie osiągnęła jedynie minimalny zasięg i z technicznego punktu widzenia bardzo prawdopodobny jest powrót w rejon wsparcia na poziomie 103,00, jeśli rozwiązania zaproponowane na szczycie UE nie przyniosą znacznej poprawy globalnych nastrojów.
Źródło: Dom Maklerski IDM S.A.