Drużyna „RAZEM po zdrowie finansowe!” weźmie w Półmaratonie Warszawskim, 28 marca. Na jej czele stanie Mariusz Giżyński, mistrz Polski w półmaratonie 2009. Celem przedsięwzięcia jest promocja długoterminowych oszczędności emerytalnych oraz projektu obywatelskiej ustawy wprowadzającej ulgę podatkową dla oszczędzania w III filarze, przedłożonego przez komitet RAZEM.
Celem inicjatywy ustawodawczej jest zachęcenie Polaków do oszczędzania na emeryturę. Na rozwiązaniu skorzystają głównie osoby mało zarabiające. W 2009 roku pod projektem zebrano ponad 130.000 podpisów. Obecnie nad projektem ustawy trwają prace w Komisjach Sejmu.
„Postanowiliśmy przypomnieć Warszawiakom o naszej wspólnej inicjatywie i zaprosić wszystkich chętnych do kibicowania podczas Półmaratonu Warszawskiego” – tłumaczy ideę uczestnictwa w maratonie Adam Sankowski, prezes PIPUiF i pełnomocnik Komitetu Ustawodawczego RAZEM. „Chcemy zamanifestować nasze poparcie dla idei długoterminowego oszczędzania i wyrazić ją poprzez udział w długodystansowym biegu”.
Drużynę „RAZEM po zdrowie finansowe!” poprowadzą tacy mistrzowie jak Mariusz Giżyński (mistrz Polski w półmaratonie 2009), Małgorzata Sobańska (olimpijka, dwukrotna mistrzyni Polski w półmaratonie), Henryk Szost (olimpijczyk, mistrz Polski w maratonie 2009), Karolina Jarzyńska (mistrzyni Polski w półmaratonie i maratonie 2009), Adam Draczyński (wojskowy mistrz świata w maratonie 2009), Dorota Udałow (wielokrotnia mistrzyni Polski na 800 m i trenerka ścieżek biegowych) i Łukasz Kalaszczyński (trener ścieżek biegowych) czy Magdalena Derezińska (wicemistrzyni świata w narciarstwie wysokogórskim).
Promowana podczas maratonu idea wprowadzenia ulgi podatkowej dla oszczędzania w III filarze pozwoli zapewnić Polakom godną emeryturę. Pod warunkiem, że sami Polacy będą chcieli oszczędzać. Zdaniem pomysłodawców ulgi właśnie możliwość odpisania od podstawy do opodatkowania kwot przeznaczanych na zabezpieczenie emerytalne jest kluczem do sukcesu.
Reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w 1999 roku zakładała koncepcyjnie oprócz I filaru (ZUS) i II filaru (OFE) zbudowanie III filaru czyli dodatkowych dobrowolnych oszczędności na cele emerytalne. To właśnie silny III filar miał być podstawą reformy gdyż przykładowo średnio zarabiająca kobieta w starym systemie uzyskiwała stopę zastąpienia na poziomie 67% podczas gdy nowy (I i II filar łącznie) zapewnia zaledwie 43%. Oznacza to, że w przypadku kobiety w starym systemie była o 50% wyższa niż w nowym. Jednym słowem, jeśli Polacy nie zaczną oszczędzać, to emerytura wystarczy im na przeżycie, ale nie wiele więcej. Stąd propozycja Komitetu Obywatelskiego RAZEM wprowadzenia ulgi podatkowej, która zachęci Polaków do oszczędzania poprzez możliwość odpisania od podstawy do opodatkowania kwot przeznaczanych na zabezpieczenie emerytalne.
Źródło: Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych