– Jak się teraz nie zabezpieczysz, to sam upadniesz. Dlatego w tych ciężkich czasach wszyscy szpiegują wszystkich – mówi wprost Józef Białek, prezes wrocławskiej firmy Wektory, importującej narzędzia budowlane.
Nieufny biznes
Wzrost podejrzliwości zauważył też Marek Rząsowski, przedsiębiorca z Wałbrzycha.
– Ja co prawda nie sprawdzam, bo w czasie kryzysu tylko kupuję, ale dlatego jestem dokładnie sprawdzany. Kontrahenci dzwonią, wypytują, przeglądają rejestry sądowe – opowiada Rząsowski.
Firmy rejestrujące dłużników przeżywają prawdziwe oblężenie. Tylko w ostatnim miesiącu prawie 330 tysięcy osób poprosiło wrocławski Krajowy Rejestr Długów o dokładny raport dotyczący zadłużenia firm. Natomiast przez drugie półrocze 2008 roku zrobiło to 950 tysięcy osób. I zadowalali się zazwyczaj ogólną informacją.
Kruk stworzył nawet specjalną, kryzysową ofertę dla swoich klientów.
– Sprawdzamy płynność finansową wskazanego przedsiębiorstwa i od razu, jeśli jest taka potrzeba, ściągamy długi – mówi Grzegorz Koźmiński z firmy Kruk.
Dolnośląscy przedsiębiorcy nie mają skrupułów – sami donoszą, informując o ukrytych długach konkurentów. Można to zauważyć, choćby po zmianach na tzw. białej liście, czyli w spisie uczciwych i niezadłużonych firm, który tworzy Wrocławska Izba Gospodarcza. Od listopada skreślono z niej już 8 firm, co nigdy wcześniej się nie zdarzyło.
Detektywa zatrudnię!
Biznesmeni do śledzenia konkurentów angażują również detektywów.
– Zlecenia dla wywiadu gospodarczego są na porządku dziennym. W zasadzie każda szanująca się firma poprosiła już nas o pomoc – przyznaje Alicja Słowińska, właścicielka wrocławskiej agencji detektywistycznej.
Detektywi sprawdzają stan zadłużenia w bankach, ZUS-ie i urzędzie skarbowym. To tylko najprostsze czynności. Detektywi potrafią podstawić swoich ludzi, zrobić od środka rozpoznanie finansów, wypytują też w środowisku branżowym.
Kto ma najmniejszą wiarygodność?
– Najbardziej w tej chwili trzeba sprawdzać firmy deweloperskie, motoryzacyjne i eksportujące towary – wyjaśnia Michał Macierzyński, ekspert z portalu Bankier.pl.
Czujni zrobili się nie tylko przedsiębiorcy, lecz także zwykli klienci. Wrocławianie często wypytują o rzetelność firm w internecie. Zakładają wątki na forach, zbierają opinie i doświadczenia. Najczęściej dotyczy to firm z branży budowlanej i deweloperów. Ogromną popularnością cieszą się portale typu: Uczciwe-firmy.pl.
– Obok sprawdzania w rejestrach dłużników to najlepszy sposób – mówi Emila Kurska, wrocławianka, która szuka dobrej firmy kładącej kafelki.
– Z takim zjawiskiem będziemy mieć do czynienia dopóki nie poprawi się sytuacja ekonomiczna – twierdzi Zbigniew Sebastian, szef Dolnośląskiej Izby Gospodarczej.
Janusz Krzeszowski