Zdecydowana większość biegających w województwie wielkopolskim to osoby, które uprawiają ten sport nie dłużej niż 5 lat. Ponad połowa trenuje 2-3 razy w tygodniu. 22% biegaczy uczestniczy w imprezach masowych po to, aby komuś pomóc. Najchętniej biorą udział w PKO Poznań Maratonie. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez PKO Bank Polski, który od kilku lat realizuje autorski program „PKO Biegajmy razem” i postanowił zbadać zwyczaje biegaczy w całej Polsce.
Jak pokazuje badanie „Zwyczaje biegaczy w Polsce”* przeprowadzone przez agencję badawczą PBS na zlecenie PKO Banku Polskiego, zdecydowana większość biegaczy w województwie wielkopolskim to osoby, które zajmują się tym sportem nie dłużej niż 5 lat (79%), w tym niemal co czwarta osoba krócej niż rok. Są to biegacze dość aktywni, 52% z nich biega 2-3 razy w tygodniu, kolejne 20% – częściej. Kiedy biegają? Zazwyczaj wieczorem (63%), a 12% preferuje jogging o poranku. Bieganie to sport całoroczny – 88% badanych w województwie wielkopolskim (i 83% w całej Polsce) ćwiczy bez względu na porę roku, 37% nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Wśród osób biegających jedynie w wybranych porach roku najpopularniejszym okresem jest wiosna (95%) i jesień (95%). Ponad połowa biegających w województwie wielkopolskim trenuje samotnie (55%). Dla pozostałych najczęstszym towarzystwem są przyjaciele i znajomi (23%), partner (14%) lub zwierzę (8%).
Dla zdrowia i przyjemności
Biegacze z województwa wielkopolskiego zapytani o to, dlaczego biegają, najczęściej wskazywali na pozytywny wpływ tego sportu na zdrowie i kondycję (88%), sylwetkę (55%), przyjemność płynącą z biegania (33%) oraz niwelowanie stresu (32%). Panowie, częściej niż panie, biegają by zachować zdrowie i kondycję (94% vs 83% wśród kobiet). Z kolei panie bardziej zwracają uwagę na pozytywny wpływ biegania na sylwetkę (58% vs 53% wśród panów) oraz możliwość odstresowania (38% vs 26%). – Bieganie stało się drogą, którą rzesze podążają do zdrowia i to nie tylko fizycznego. Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o tym, że zdrowie psychiczne jest równie ważne i o nie również musimy zadbać. Bieganie daje taką szansę – jest relaksem, czasem na poukładanie sobie „wirujących myśli”. Aż 42% biegaczy w całej Polsce deklaruje, że biega po prostu dla przyjemności, jaką z tej aktywności czerpie – mówi Monika Jagiełło, starszy kierownik projektów w agencji badawczej PBS.
To, co zmobilizowało wielkopolskich biegaczy do rozpoczęcia biegania, to przede wszystkim chęć zadbania o zdrowie i kondycję (88%) oraz potrzeba zmiany czegoś w życiu (42%). To filozoficzne podejście popularniejsze jest wśród mężczyzn (46% vs 37% w grupie kobiet) oraz najmłodszych badanych poniżej 25 lat (54% vs 44% wśród najstarszych w wieku 40-59 lat).
Biegamy i pomagamy
Biegacze z województwa wielkopolskiego uczestniczą także w akcjach charytatywnych podczas zawodów (35%; w skali kraju 44%). Rosnące zainteresowanie tego typu akcjami potwierdzają doświadczenia i obserwacje PKO Banku Polskiego. – Dla wielu zawodników świadomość, że biegną nie tylko dla siebie i osiągnięcia dobrego wyniku, ale także by komuś pomóc, jest świetną motywacją. Realizowany przez PKO Bank Polski program „PKO Biegajmy razem” odpowiada na autentyczne zapotrzebowanie społeczne, a dodatkowo pozwala łączyć pasję do sportu z pomaganiem osobom potrzebującym. Akcje charytatywne „biegnę dla…“ organizowane przy każdym wspieranym przez nas biegu cieszą się bardzo dużą popularnością – mówi Agnieszka Kielichowska, dyrektor Biura Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej PKO Banku Polskiego. Od 2013 roku odbyło się 147 takich akcji, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła beneficjentów kwotą ponad 2,1 mln zł. W sumie od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika.
W tym roku w Poznaniu odbyła się przykładowo akcja charytatywna „biegnę dla…” podczas PKO Poznań Maratonu 11 października. Aż 2072 zawodników wybiegało wówczas pomoc dla dwóch dziewczynek chorych na serce – Mai i Lilki. Wcześniej, w kwietniowym 8. Poznań Półmaratonie 611 osób pobiegło dla Ani. Postanowili w ten sposób wesprzeć 27-letnią dziewczynę, która choruje na przepuklinę oponowo-rdzeniową. Przeszła już wiele zabiegów, porusza się o kulach. Dotacja od Fundacji PKO Banku Polskiego została przeznaczona na jej operację.
Dodatkowo, 19 września 2015 r. pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” odbył się PKO Bieg Charytatywny. Akcja rozegrała się jednocześnie na stadionach 12. miast Polski, również w Poznaniu, gdzie 64 drużyny, czyli 320 osób, wybiegały 2261 okrążeń. Łącznie uczestnicy biegu w całym kraju przemierzyli ponad 26 tys. okrążeń. Fundacja mogła dzięki temu przekazać ponad 600 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce.
Biegamy razem
Wyniki badania pokazują, że 20% biegających w województwie wielkopolskim bierze udział w imprezach masowych (zbliżony wynik jak dla całej Polski, który wyniósł 19%). Dowiadują się o nich przede wszystkim z Internetu (75%), na drugim miejscu są rodzina oraz znajomi (39%), a na trzecim telewizja i radio (28%). Dlaczego biegacze decydują się uczestniczyć w takich wydarzeniach? Najczęściej wymienianymi przez respondentów argumentami były: chęć utrzymania zdrowia i kondycji (35%), możliwość porównania wyników z innymi (33%) oraz szansa poczucia niezwykłej atmosfery towarzyszącej tego typu imprezom (32%). 29% wskazało samą przyjemność biegania, a 22% możliwość uczestniczenia w akcjach charytatywnych. Kobiety z województwa wielkopolskiego częściej podkreślały rolę szczególnej atmosfery (41% vs 23% wśród mężczyzn). Panów zaś bardziej motywowało utrzymanie kondycji (41% vs 28% w grupie kobiet) oraz porównanie wyników z innymi (50% vs 15% wśród kobiet).
Wielkopolscy biegacze startujący w imprezach masowych najczęściej uczestniczą w PKO Poznań Maratonie. Drugi duży bieg tego organizatora Poznań Półmaraton, otrzymał nagrodę imienia Tomasza Hopfera za Imprezę Biegową Roku 2015 w kategorii „Półmaraton”. Zapisy na 9. PKO Poznań Półmaraton, który odbędzie się 17 kwietnia, już wystartowały. Natomiast 17. PKO Poznań Maraton wystartuje 9 października.