Powiew wiosny oznacza zmiany, które dostrzegamy gołym okiem. Do życia powraca natura, a w naszych głowach budzą się uśpione na czas zimy pomysły. Głównie związane z nowymi zakupami, odnowieniem domu, czy wakacjami. Planów jest sporo, a czasu na ich realizacje niewiele.
Niestety, podobnie jest też z naszymi funduszami. Okres zimowy, który upływa pod znakiem drogich zakupów świątecznych czy wyższych rachunków za ogrzewanie, dusi z nas ostatni grosz. Są jednak sposoby na szybkie i bezpieczne pozyskanie kapitału, a co za tym idzie, realizację marzeń – podpowiada Paweł Majtkowski, główny analityk firmy Expander.
Od czego by tu zacząć… może odmalować ściany? Kupić nową kuchnię? Siedzenia w aucie też przydałoby się wymienić na nowsze, ładniejsze. A do tego wakacje za pasem.… Brzmi znajomo? Zapewne każda z Pań miewa podobne dylematy. To zaskakujące, ale większość z nich pojawia się w momencie, gdy niskie temperatury, przeszywający chłód i śnieg stają się tylko mglistym i dalekim wspomnieniem. Jest bowiem wiosna, a wraz z nią przychodzą nowe pomysły, zachcianki i pokusy. Ich realizacja w większości przypadków wymaga jednak pewnego kapitału, który zakończona zima zdążyła wymieść z naszych portfeli wraz ze śniegiem. Trudno w takiej sytuacji myśleć o oszczędzaniu. Jednak wiosenne potrzeby są nieubłagane. Można je jednak zaspokoić przy odrobinie cierpliwości i… inwestycji w produkty finansowe.
Inwestowanie może okazać się bardzo korzystne, choć na początku nie jest łatwe. Trzeba bowiem dokonać rozeznania wśród produktów finansowych, określić ich stopień ryzyka, a także oszacować własny wkład. Na starcie inwestycyjnej krucjaty warto zapoznać się z bezpieczniejszymi wariantami, które zadowolą nas niższym zyskiem.
– Zanim wybierzemy produkt, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim celu inwestujemy i w jakiej perspektywie czasowej. Jeśli potrzebujemy środków w okresie kilku tygodni czy miesięcy, to warto zainteresować się produktami, które dają pewien zysk, a przy tym są bezpieczne. Mogą to być lokaty bankowe. Zamrażamy na nich pieniądze na jakiś czas, a następnie wypłacamy środki powiększone o dany procent – mówi Paweł Majtkowski, główny analityk firmy Expander.
Innym wariantem mogą być fundusze inwestycyjne z mniejszym ryzykiem lub produkty strukturyzowane, czyli takie, które gwarantują wysokie stopy zwrotu oraz wpłacony kapitał. Mówiąc krótko, nie można na tych produktach stracić. Natomiast jeśli nie mamy pewności, kiedy dokładnie pieniądze będą nam potrzebne powinniśmy zastanowić się nad rachunkiem oszczędnościowym. Możemy na niego dowolnie wpłacać i wypłacać pieniądze, a oprocentowanie będzie nieco wyższe niż na zwykłych lokatach.
– Interesującą możliwością jest skorzystanie z kilku wariantów na raz. Większa liczba produktów, w które inwestujemy może oznaczać wyższy zysk. Dywersyfikowanie portfela inwestycyjnego, czyli różnych aktywów stanowiących nasz majątek, zwyczajnie się opłaca – tłumaczy Paweł Majtkowski.
Z czasem warto też pomyśleć o inwestowaniu z większym ryzykiem. Warto je ponieść, zwłaszcza przy oszczędzaniu długoterminowym. Wówczas ryzyko może być potencjalnie niższe w porównaniu
z możliwymi zyskami. Takimi produktami mogą być fundusze inwestycyjne. W tym przypadku w grę wchodzi jednak oszczędzanie w perspektywie 5-10 lat. W krótszym terminie lepiej wybrać bezpieczniejsze formy.
Źródło: Expander