2008 r. był kolejnym rokiem, w którym Saxo Bank odnotował rekordowe dochody i zyski. Końcowa wartość dochodu operacyjnego sięgnęła kwoty 2.518 milionów DKK (338 milionów EUR), co stanowi 61% wzrost r/r. Wskaźnik EBITDA wzrósł o 43% w roku 2007, osiągając wartość 631 milionów DKK (85 milionów EUR), zaś zysk netto wzrósł o 23% do 339 milionów DKK (45,5 miliona EUR).
„Jesteśmy niezwykle dumni, iż możemy zaprezentować takie wyniki za rok, który stanowił wyjątkowe wzywanie. Model biznesowy Saxo Bank sprawdził się, dlatego jesteśmy pewni, iż nasz bank będzie nadal rozwijał się w nadchodzących latach” – stwierdzili we wspólnym oświadczeniu Kim Fournais i Lars Seier Christensen, dyrektorzy generalni i współzałożyciele Saxo Bank.
2008 r. był rokiem znaczącej zmiany dla Saxo Bank. Po wielu latach szybkiego tempa wzrostu i rozwijania się organizacji, kierownictwo podjęło decyzję o konsolidacji i optymalizacji banku, aby umożliwić mu osiągnięcie lepszej pozycji pozwalającej na rozwój w kolejnych, najprawdopodobniej bardzo trudnych latach.
„Chcieliśmy, aby nasz bank wszedł w nowy etap rozwoju opierający się na bardziej elastycznej strukturze, utrzymując wzrost, lecz jednocześnie gwarantując zyskowność i skuteczność. Musieliśmy podjąć wiele trudnych decyzji, lecz naszym zdaniem czas pokazał, iż mieliśmy słuszność” – powiedzieli Kim Fournais i Lars Seier Christensen. W związku z restrukturyzacją, Saxo Bank narażony został na wiele jednorazowych kosztów związanych z odprawami. Ponadto wydano około 100 milionów DKK (13,4 miliona EUR), aby pokryć koszt opuszczonych obiektów oraz inne powiązane koszty restrukturyzacji. Po korekcie, zysk przed opodatkowaniem wzrósł o 56% w roku 2007, co było zgodne ze wzrostem 61% przychodów.
Aby wspierać ciągły wzrost przychodów i dochodów, Saxo Bank w 2008 roku podjął wiele inicjatyw, które zmierzały do umocnienia i optymalizacji całego łańcucha kreowania wartości, oferty produktów oraz obecności w różnych częściach świata. Po uruchomieniu Saxo Bank Switzerland, Saxo Bank nabył Cambiste, francuską spółkę typu „White Label”, która rozpoczęła działalność we wrześniu 2008 r. jako Saxo Banque France. Przedstawicielstwa otwarto również w Australii i Japonii, a w bieżącym miesiącu Saxo Bank pojawił się również w Mediolanie. W przyszłości Saxo Bank zamierza przedłużyć listę swoich nowych biur.
W ramach długofalowej strategii zmierzającej do pojawienia się Saxo Bank na rynku usług zarządzania majątkiem (wealth management) świadczonych na rzecz zamożnych i instytucjonalnych klientów, Saxo Bank wzmocnił swoje segmenty Private Wealth Management (PWM) i Asset Management (AM) dzięki nabyciu w styczniu 2009 r. Sirius, duńskiej spółki maklerskiej i zarządzania majątkiem.
Ponadto Saxo Bank odebrał w tym roku już pięć nagród przyznanych przez najważniejsze portale finansowe, w tym Euromoney, oraz czwarty rok z rzędu został nagrodzony przez FX Week. Ponadto Profit & Loss drugi rok z rzędu uhonorował Saxo Bank nagrodą za najlepszą platformę detaliczną.
Saxo Bank jest bankiem zajmującym się transakcjami i inwestycjami online, który nie świadczy tradycyjnych usług kredytowych. Jednakże w odpowiedzi na niestabilność i brak zaufania na rynkach finansowych, Saxo Bank podjął decyzję o dołączeniu do duńskiego państwowego Programu Gwarancji (stowarzyszenie Private Contingency Association). Program obejmuje gwarancję państwową obejmującą obligacje banków duńskich aż do października 2010 roku. Podczas dwuletniego okresu gwarancji, uczestniczące banki nie mogą wypłacać dywidend ani wprowadzać nowych programów wykupu udziałów.
Saxo Bank, założony w 1992 roku przez dyrektorów generalnych, Kima Fournaisa i Larsa Seiera Christensena, znany jest ze swojej nagradzanej platformy transakcji online, SaxoTrader, która dostępna jest bezpośrednio przez Saxo Bank lub jedną ze spółek typu „White Label”. Saxo Bank posiada ponad 120 spółek typu „White Label” i tysiące klientów w ponad 180 krajach na świecie.
Źródło: Saxo Bank