Aby ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami w obcym kraju, warto zapamiętać, że za granicą bankomat komunikuje się z klientami przeważnie w dwóch językach: lokalnym i angielskim. Przed wyjazdem należy zrobić więc w najbliższym bankomacie próbę wypłaty gotówki w języku angielskim – radzi „Gazeta Poznańska”
Należy też sprawdzić datę ważności karty. Jeżeli kończy się ona w miesiącu naszego wyjazdu, bank może wznowić kartę przed tym terminem. Wystarczy odpowiednio wcześniej zgłosić się do oddziału, w którym mamy rachunek. Jeśli nie jesteśmy pewni przyznanych limitów, należy je dokładnie sprawdzić. Gdyby okazały się niewystarczające, możemy w swoim oddziale złożyć wniosek o ich zmianę.
Trzeba pamiętać o ulotce o kartach lub notes z numerami telefonów do banku, pod które możemy dzwonić w razie kłopotów. Najbliżsi mogą w naszym imieniu dokonywać unieważnienia kart, ale muszą wiedzieć o nas nieco więcej: znać nazwisko panieńskie naszej matki, numer rachunku, adres zamieszkania, wiedzieć ile mamy kart informuje „Gazeta Poznańska”
Jeśli w miejscowości, w której jesteśmy na wakacjach, z niewiadomych przyczyn bankomat jest nieczynny lub zapomnieliśmy PIN-u, a potrzebujemy gotówki, zawsze możemy wypłacić ją w banku, ale placówka ta musi być wyposażona w specjalny czytnik (tzw. terminal POS), a na drzwiach banku lub w okienku kasowym muszą być naklejone znaki akceptacji Visa, Visa Electron, Maestro, Eurocard/Master Card.