Polski sektor bankowy płaci obecnie jeden najwyższych efektywnych podatków dochodowych na tle innych krajów europejskich. Dodatkowo ponosi obciążenia związane z finansowaniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, funkcjonowania Komisji Nadzoru Finansowego, musi także zawiązywać specjalne rezerwy celowe.
Banki wspierają jednak rozwój przedsiębiorstw i wydatnie przyczyniają się do pobudzenia wzrostu całej gospodarki. O stabilności działających w Polsce banków świadczy między innymi to, że żaden z nich w czasie największego w historii światowego kryzysu finansowego nie korzystał z pomocy Państwa, tak jak miało to miejsce w wielu krajach europejskich. Perspektywa wprowadzenia nowego obciążenia finansowego na banki może przyczynić się do spowolnienia akcji kredytowej i podwyższenia opłat nakładanych na klientów. Banki chcą dyskutować o formule nowych ewentualnych obciążeń w kontekście nowych regulacji i wymogów europejskich.
Tylko od roku 2000, polskie banku wpłaciły do budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego ponad 20 miliardów złotych. Dodatkowo na fundusz pomocowy Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wpłaciły ponad 1,3 miliarda złotych. Od dwóch lat dokonują także wpłaty na funkcjonowanie nadzoru finansowego, wpłacając z tego tytułu blisko 330 milionów złotych. Ponad 1 miliard złotych banki zgromadziły w Funduszu Poręczeń Unijnych. Konieczność ustanawiania rezerw obowiązkowych w bankach pochłania kolejne setki milionów złotych rocznie.
W najbliższych latach banki będą musiały liczyć się ze zwiększonymi wymogami kapitałowymi nałożonymi przez Bazyleę III oraz uchwały Komisji Nadzoru Finansowego. KNF proponuje wprowadzenie dodatkowego wymogu kapitałowego na kredyty walutowe. `o przyjęciu nowej dyrektywy w sprawie systemów gwarantowania depozytów wpłaty banków na BFG mogą wzrosnąć do poziomu ok. 400 mln zł rocznie. Po przyjęciu propozycji Komisji Europejskiej w sprawie zarządzania kryzysowego banki będą wnosić dodatkowo obowiązkową opłatę na fundusz likwidacyjny (resolution fund).
Te wszystkie elementy powodują, że nałożenie kolejnego podatku na sektor bankowy może mieć realny, niekorzystny wpływ zarówno na rozwój akcji kredytowej, która stymuluje gospodarkę, jak i na poziom opłat za usługi bankowe.
Sektor bankowy nie odrzuca jednak z założenia pomysłu wprowadzenia nowego obciążenia finansowego, oczekuje jednak na poważną dyskusję na ten temat, która pomoże w wypracowaniu najlepszego rozwiązania służącego klientom i krajowi.
Źródło: Związek Banków Polskich