PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościAnalizyZwiększy się ochrona przed nadmiernym zadłużaniem

Zwiększy się ochrona przed nadmiernym zadłużaniem

Analizy 07.04.2011 (13:12)

Projekt ustawy o kredycie konsumenckim znajduje się obecnie w Senacie (została uchwalona przez Sejm 1 kwietnia 2011 r.), co oznacza, że realne jest jej wejście w życie od lipca br. Istotnym elementem nowej regulacji jest podkreślenie wagi, jaką ma ochrona klientów przed nadmiernym i nierozważnym zadłużaniem.

Ustawa nałoży dodatkowe obowiązki na banki i pośredników finansowych oraz umożliwi zagranicznym instytucjom kredytowym sprawdzanie informacji o polskich konsumentach – wskazują eksperci Biura Informacji Kredytowej. Po wejściu w życie przepisów budowanie własnej, pozytywnej historii kredytowej w BIK będzie miało jeszcze większe znaczenie, instytucje udzielające kredytów będą bowiem miały obowiązek dokonywania oceny ryzyka kredytowego związanego z każdym konsumentem.

Projekt ustawy o kredycie konsumenckim został przyjęty przez Sejm na początku kwietnia. Obecnie jest rozpatrywany w Senacie. Wprowadzane zmiany w prawie stanowią implementację unijnej Dyrektywy  2008/48/WE w sprawie umów o kredyt konsumencki. Dyrektywa wprowadza zasadę odpowiedzialnego kredytowania i pożyczania. – Oznacza to, że produkty kredytowe powinny odpowiadać potrzebom konsumentów i być dostosowane do ich zdolności do spłaty zobowiązania. Jednocześnie wymaga od nich, aby w celu uzyskania kredytu dostarczyli odpowiednią, kompletną i dokładną informację na temat swojej znacznie szerzej rozumianej sytuacji finansowej – mówi Krzysztof Markowski, Prezes Biura Informacji Kredytowej.  Informacja ta zawierać bowiem powinna wiedzę nie tylko o zdolności do spłacenia kredytu ale także wiarygodności wynikającej z dotychczasowej historii spłacania zobowiązań. Właśnie taką historię kredytową każdego klienta banku i SKOK-u oferuje BIK.

Dyrektywa nakazuje zapewnienie wszystkim kredytodawcom z krajów członkowskich Unii udzielającym kredytów konsumenckich, niedyskryminacyjnego dostępu do  odpowiednich baz danych, w celu oceny zdolności kredytowej konsumenta. – Jeśli nowe przypisy ustawy o kredycie konsumenckim wejdą w życie w obecnym brzmieniu, zagraniczne banki i instytucje upoważnione do udzielania kredytów, będą mogły uzyskać dostęp do danych o konsumentach zgromadzonych w BIK – mówi mec. Agnieszka Marzec, Radca Prawny Biura Informacji Kredytowej – Dostępu do BIK  nie będą mieli natomiast kredytodawcy udzielający kredytu konsumenckiego, ale nie będący bankami i instytucjami upoważnionymi do udzielania kredytów, w rozumieniu polskiego prawa bankowego – precyzuje. Zdaniem Mec. Marzec nie jest to zgodne ani z postanowieniami Dyrektywy ani z wyrażonym w niej celem.  Dostęp do baz danych służących ocenie zdolności kredytowej powinien być zapewniony dla wszystkich kredytodawców w rozumieniu ustawy, a więc również tych, nie będących bankami, a udzielających kredytu konsumenckiego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podobnie nie ma uzasadnienia prawnego ani celowościowego do przyjęcia w polskiej ustawie terminu  „ocena ryzyka kredytowego” zamiast  – jak przewiduje Dyrektywa – „oceny zdoności kredytowej” – na określenie celu dostępu do baz danych. Kredytodawca bada zdolność kredytową, a więc zdolność konsumenta do spłaty kredytu wraz z odsetkami w terminach uzgodnionych w umowie. Ryzyko kredytowe jest pojęciem szerszym i wykracza poza ocenę indywidualnego klienta.  

Obecnie w Biurze Informacji Kredytowej zgromadzone są informacje o zobowiązaniach ponad 20 milionów Polaków. Łącznie BIK posiada informacje o 85 milionach rachunków kredytowych. Biuro przetwarza informacje o czynnych zobowiązaniach kredytowych klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Przetwarza także informacje o wygasłych zobowiązaniach, o ile klient wyraził na to zgodę lub bez jego zgody jeśli dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni i upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania go o tym przez bank lub inną instytucję ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów. Wszystkie dane przetwarzane w BIK objęte są tajemnicą bankową.

Do tej pory z danych BIK korzystać mogły wyłącznie działające w Polsce banki oraz SKOK-i. W 2010 roku pobrały łącznie 41,1 miliona raportów o konsumentach i przedsiębiorcach.

Eksperci BIK wskazują na kilka kolejnych istotnych zmian w projekcie ustawy o kredycie konsumenckim, które będą miały istotne znaczenie dla banków oraz samych konsumentów. Każdy kredytodawca udzielający kredytu konsumenckiego będzie teraz miał obowiązek sprawdzenia ryzyka udzielania kredytu danemu konsumentowi – podkreśla Agnieszka Marzec, Radca Prawny BIK. Ocena ryzyka kredytowego konsumenta dokonywana jest między innymi poprzez sprawdzenie informacji dostępnych na temat danej osoby w bazie Biura Informacji Kredytowej. Ponad 95% procent wszystkich zgromadzonych w BIK danych to informacje pozytywne.  Posiadanie pozytywnej historii kredytowej wpływa na możliwość uzyskania kredytu na dogodniejszych warunkach, a więc uzyskanie niższego oprocentowania, szybszą decyzję kredytową czy możliwość negocjacji prowizji. Jak wskazuje jednak Mec. Marzec aby nałożony przez ustawę obowiązek oceny ryzyka kredytowego mógł być realizowany przez wszystkich kredytodawców udzielających kredytów konsumenckich konieczne sa odpowiednie zmiany w ustawie Prawo bankowe, które ta ustawa powinna wprowadzić. W obecnym projekcie są one niewystarczające.

W projekcie ustawy uregulowano także obowiązki informacyjne kredytodawcy i pośrednika kredytowego wobec konsumenta przed zawarciem umowy. Informacje te powinny być we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej przekazywane na standardowym arkuszu informacyjnym. Standaryzacja ta ma ułatwić konsumentom z różnych państw członkowskich porównywania ofert kredytowych. Dotyczy to także informacji, jakie będą musiały się znaleźć w reklamie kredytu konsumenckiego. Konsument będzie musiał być informowany także o współpracy pośrednika z danym kredytodawcą oraz o wynagrodzeniu tego pośrednika.

Projekt wprowadza także dwie drobne, ale bardzo istotne zmiany. Wydłużony zostanie termin na odstąpienie przez konsumenta od umowy bez podania przyczyny, z 10 do 14 dni. Kredytodawca, czyli na przykład bank, będzie miał natomiast prawo do otrzymania od konsumenta rekompensaty w przypadku przedterminowej spłaty zobowiązania (0,5% lub 1% spłacanej przed terminem części kwoty kredytu).

Nowe regulacje dotyczące kredytu konsumenckiego, były jednym z głównych tematów organizowanego przez Biuro Informacji Kredytowej seminarium dla Rzeczników Konsumentów i organizacji konsumenckich, zatytułowanego „Jak rynek wymiany informacji zwiększa bezpieczeństwo finansowe konsumentów?”.

Źródło: BIK

banki bik długi finanse osobiste kredyt 2011-04-07
Redakcja PRNews.pl
Tagi: banki bik długi finanse osobiste kredyt

Sprawdź także:

a 0 Ominimo pierwszym ubezpieczeniowym jednorożcem w regionie CEE. Wycena 1,6 mld dolarów
27.07.2026 (12:10)

Ominimo pierwszym ubezpieczeniowym jednorożcem w regionie CEE. Wycena 1,6 mld dolarów

Insurtech Ominimo osiągnął wycenę 1,6 mld dolarów, stając się pierwszym ubezpieczeniowym jednorożcem w Europie …

a 0 Bank BPS wprowadza konto dla dzieci i młodzieży. Roczny dostęp do Duolingo lub Legimi w promocji
27.07.2026 (11:14)

Bank BPS wprowadza konto dla dzieci i młodzieży. Roczny dostęp do Duolingo lub Legimi w promocji

Bank BPS uruchomił pakiet Twój Talent dla klientów przed 18. rokiem życia. Oferta obejmuje bezpłatne konto …

a 0 SIGNIUS planuje debiut na NewConnect w trzecim kwartale 2026 roku
27.07.2026 (08:42)

SIGNIUS planuje debiut na NewConnect w trzecim kwartale 2026 roku

SIGNIUS złożył dokumenty potrzebne do wprowadzenia akcji na NewConnect i czeka na decyzję GPW. Spółka rozwijająca …

a 0 Brytyjskie banki zwracają pieniądze ofiarom manipulacji. Straty spadły o 73 mln funtów
Wojciech BoczońWojciech Boczoń
26.07.2026 (08:42)

Brytyjskie banki zwracają pieniądze ofiarom manipulacji. Straty spadły o 73 mln funtów

Brytyjskie banki muszą zwracać pieniądze klientom, którzy pod wpływem manipulacji sami wykonali przelew na konto …

a 0 Klarna ma finansować nowy program leasingowy Apple
Wojciech BoczońWojciech Boczoń
26.07.2026 (08:26)

Klarna ma finansować nowy program leasingowy Apple

Klarna ma zostać partnerem finansowym programu Apple Upgrade, który pozwoli klientom w Stanach Zjednoczonych …

a Analizy 0 Pekao: turyści zagraniczni zostawili w Polsce rekordowe 41,3 mld zł
25.07.2026 (08:46)

Pekao: turyści zagraniczni zostawili w Polsce rekordowe 41,3 mld zł

Zagraniczni turyści wydali w Polsce w 2025 roku rekordowe 41,3 mld zł, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej — wynika …

PRNews.pl

Zobacz również

AI zmienia zasady gry. Czy Polska jest gotowa?

AI zmienia zasady gry. Czy Polska jest gotowa?

Sztuczna inteligencja nie wymyśliła phishingu, fałszywych inwestycji…

Anatomia scamu. Rozbieramy rozmowę oszusta na czynniki pierwsze

Anatomia scamu. Rozbieramy rozmowę oszusta na czynniki pierwsze

„Departament bezpieczeństwa banku” dzwoni z numerem identyfikacyjnym,…

Bez karty i smartfona nie ma dostępu do własnych pieniędzy. Żaden przepis tego nie zauważa

Bez karty i smartfona nie ma dostępu do własnych pieniędzy. Żaden przepis tego nie zauważa

Przepisy gwarantują dostęp do środków na koncie,…

Alior Bank z premią do 800 zł i obrączką płatniczą. Który wariant konta wybrać?

Alior Bank z premią do 800 zł i obrączką płatniczą. Który wariant konta wybrać?

Alior Bank daje nowym klientom do 800…

ING płaci 600 zł za aktywne korzystanie z konta. Dorzuca 5,5% dla oszczędności. Sprawdzamy ofertę

ING płaci 600 zł za aktywne korzystanie z konta. Dorzuca 5,5% dla oszczędności. Sprawdzamy ofertę

ING łączy trzy promocje wokół jednego konta:…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

avatar komentującego

human1:

Trochę spóźniony ten news. Ta gra rozpoczęła się w kwietniu. …

niedz., 5 lip 2026 (20:03) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców