Całkowite obroty na karty Visa wydane w kraju wyniosły w ciągu 12 miesięcy kończących się 31 marca br. 23,8 mld euro a liczba transakcji dokonana z pomocą kart Visa wyniosła 444,7 miliona. Polacy używający kart Visa coraz częściej posługują się nimi do płacenia za zakupy a relatywnie rzadziej do wypłat gotówki. Dowodem jest fakt, że obroty i liczba transakcji bezgotówkowych kartami Visa rosną dużo szybciej w stosunku do transakcji ogółem tymi kartami.
Karty debetowe stanowią zdecydowaną większość wśród łącznej liczby 10,6 mln kart Visa wydanych przez banki członkowskie organizacji. Według danych NBP w Polsce na koniec marca br. w obiegu znajdowało się 17,8 mln kart płatniczych różnych systemów.
Płatności debetowymi kartami Visa w okresie IV’04-III’05 osiągnęły w przeliczeniu 2,5 mld euro i były wyższe o 23% w stosunku do poprzedzających 12 miesięcy obrachunkowych. Jeszcze bardziej wzrosła liczba transakcji bezgotówkowych – o 29,1% (do poziomu 101,4 mln). Dla porównania, wzrost wartości transakcji ogółem kartami debetowymi Visa (łącznie płatności i wypłaty gotówki) zwiększył się o 14,3%, zaś wzrost liczby transakcji ogółem o 15,4%.
Równolegle z coraz częstszym używaniem kart debetowych do płatności postępuje dalszy bardzo dynamiczny rozwój rynku kredytowych kart Visa utrzymujący się na poziomie ponad 50% w skali rocznej. W ciągu roku obrachunkowego kończącego się w w marcu br. ich liczba zwiększyła się o prawie pół miliona, tj. o 52,4% i osiągnęła poziom 1,4 mln kart. Wartość obrotów kartami kredytowymi Visa zwiększyła się w stosunku do okresu IV’03-III’04 o 29,8% (do 1,5 mld euro) w porównaniu do 16,7-procentowego wzrostu obrotów dla wszystkich kart Visa.
Karty kredytowe uważane są za nowoczesny produkt bankowy i instrument płatniczy, gdyż umożliwiają stały, całodobowy dostęp do odnawialnego kredytu, jak również możliwość płatności kartą w ponad 24 mln punktów usługowo-handlowych na całym świecie.