Narodowy Bank Polski opublikował 3 października cokwartalną informację o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce.
Pomimo obserwowanego ożywienia ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynkach pierwotnych analizowanych miast wykazywały stabilizację. Jedynie w Warszawie na rynku wtórnym zanotowano spadek cen związany ze sprzedażą większej liczby mieszkań z niższą ceną mkw. – o słabszej jakości lub lokalizacji.
Wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w dużych miastach pozostał stabilny, na co wpłynęły stabilne nominalne dochody gospodarstw domowych i stabilne ceny mieszkań. Średni wskaźnik dostępności wyniósł 0,87 mkw. za przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw i był wyższy o 0,38 mkw. względem minimum z III kwartału 2007 r.
Wzrosła mieszkaniowa akcja kredytowa banków mierzona wartością nowych umów w złotych bez umów renegocjowanych. W II kwartale 2016 r. udzielono kredytów o wartości 11,6 mld zł, co oznacza wzrost o 19,7 proc. wobec ub. kwartału oraz wzrost o 9,6 proc. względem II kw. 2015 r. Jakość mieszkaniowych kredytów złotowych jest wysoka, udział kredytów zagrożonych utrzymuje się na koniec II kwartału 2016 r. na poziomie ok. 2,6%. Od 2012 r. systematycznie maleje udział kredytów nominowanych w walutach obcych w strukturze walutowej kredytów mieszkaniowych w bankach, co jest korzystne dla stabilności finansowej i makroekonomicznej. Zmniejszanie się udziału mieszkaniowych kredytów walutowych jest zarówno wynikiem zaprzestania udzielania tych kredytów osobom nieotrzymującym regularnych dochodów w tej walucie, jak również regularnej amortyzacji oraz wcześniejszych spłat i refinansowania. Ich jakość pozostaje nadal wysoka – udział kredytów zagrożonych utrzymuje się na koniec II kwartału 2016 r. na poziomie ok. 3,3%.
Nadal utrzymywała się wysoka szacowana rentowność mieszkaniowych projektów inwestycyjnych. Wyniki szacunków potwierdza bardzo duża liczba rozpoczynanych i wprowadzanych na rynek kolejnych nowych projektów inwestycyjnych. Zapas niesprzedanych mieszkań na sześciu największych rynkach zwiększył się w omawianym okresie o ok. 2,7 tys. mieszkań i wyniósł 51 tys.
Stopniowo wygasa dofinansowanie oprocentowania pierwszych kredytów udzielonych w ramach programu „Rodzina na swoim”, co nie stanowi istotnego problemu dla obsługi tych kredytów ze względu na niski poziom stóp procentowych.