11 czerwca br. rusza II runda naboru wniosków w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.2 Alokacja przeznacza na tą rundę wynosi około 389,6 mln zł.
Do 6 lipca br. przedsiębiorcy z sektora MSP mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów wdrażających w polskich przedsiębiorstwach nowoczesne technologie informatyczno-komunikacyjne, ułatwiające zacieśnianie współpracy z partnerami biznesowymi. Kwota wsparcia na projekt wynosi od 20 tys. do 2 mln złotych.
Jakie projekty mogą uzyskać dotację?
Dofinansowanie mogą uzyskać projekty o charakterze zarówno technicznym, informatycznym, jak i organizacyjnym, prowadzące do realizacji i usprawnienia procesów biznesowych w formie elektronicznej pomiędzy co najmniej trzema współpracującymi przedsiębiorcami. Okres realizacji projektu nie może być dłuższy niż 24 miesiące.
Przedsięwzięcia kwalifikujące się do objęcia wsparciem powinny uwzględniać wdrażanie nowych lub integrację istniejących systemów informatycznych, mających na celu umożliwienie automatyzacji wymiany informacji pomiędzy systemami informatycznymi współpracujących przedsiębiorców.
Jak zauważa Katarzyna Ślusarczyk, Project Manager w Exeq, wdrożeniem, kwalifikującym się do dofinansowania, może być zatem wprowadzenie platformy wymiany informacji handlowych pomiędzy firmą składającą wniosek a jej kontrahentami. Platforma ta może posiadać wiele różnorakich funkcjonalności, istotnym natomiast jest, aby wszystkie one były dedykowane tylko i wyłącznie zwiększaniu efektywności współpracy B2B objętej wnioskiem o dotację. Przy czym należy pamiętać także o tym, że kontrahenci powinni posiadać własne systemy informatyczne lub je wdrożyć w czasie realizacji projektu przez wnioskodawcę, tak aby powstał jeden wspólny system integrujący te przedsiębiorstwa.
Kto może starać się o dofinasowanie?
Mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy spełniają łącznie wszystkie poniższe kryteria:
- posiadają siedzibę firmy na terytorium Rzeczpospolitej Polski (w wypadku osoby fizycznej – miejsce zamieszkania na terenie RP);
- współpracują na podstawie umów cywilno-prawnych z co najmniej dwoma innymi przedsiębiorcami;
- dokonują inwestycji – system elektroniczny, który zamierzają wdrożyć nie funkcjonuje w danym przedsiębiorstwie;
- planują współpracę biznesową w oparciu o rozwiązania elektroniczne poprzez wdrażanie i integrację nowych lub dotychczas stosowanych systemów informatycznych i automatyzację realizowanych pomiędzy sobą procesów biznesowych;
- złożyli wniosek o udzielenie dotacji przed rozpoczęciem realizacji danej inwestycji;
- zobowiążą się do utrzymania trwałości projektu przez okres co najmniej 3 lat od dnia jego zakończenia.
Koszty kwalifikowane, czyli na co można wykorzystać dotację?
Wydatki kwalifikujące się do objęcia wsparciem muszą być ponoszone bezpośrednio w związku z realizacją projektu. Zaliczamy tutaj wydatki na: nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, w szczególności oprogramowania niezbędnego do wdrożenia rozwiązania elektronicznego biznesu typu B2B. Kosztami kwalifikowanym są także: koszty zakupu analiz przygotowawczych oraz usług doradczych o charakterze informatycznym, technicznym, wdrożeniowym oraz prawnym oraz innych usług (do 50 % wszystkich wydatków kwalifikujących się do poniesienia w tym sektorze), wynagrodzenia pracowników (do 10 proc. wszystkich kwalifikowanych wydatków), zakup szkoleń specjalistycznych (do 10 proc. wszystkich wydatków kwalifikowanych oraz 45 proc. ogólnych wydatków poniesionych w tym sektorze).
Jaki jest poziom dofinasowania?
Wysokość dotacji jest uzależniona od miejsca położenia inwestycji. Kwota wsparcia na projekt wynosi od 20 tys. do 2 mln złotych.
Jak zwiększyć szanse na uzyskanie dotacji?
Aby zwiększyć swoje szanse wnioskodawca może na przykład w ramach integracji systemów z kontrahentami wdrożyć podpis elektroniczny lub Elektroniczną Wymianę Danych w standardzie EDI lub zaprosić do współpracy przy projekcie co najmniej jednego partnera zagranicznego” – podkreśla Katarzyna Ślusarczyk, Project Manager w Exeq.
Źródło: EXEQ