Na rynkach finansowych widzimy odreagowanie. Indeksy akcji powoli odrabiają straty poniesione w ostatnich tygodniach. Lepsze nastroje obserwowane od początku tego tygodnia są wynikiem publikacji lepszych od prognoza danych dotyczących wstępnych PKB Japonii. Ponadto inwestorzy wiążą nadzieję, iż dzisiejsze spotkanie w Paryżu prezydenta Francji i kanclerz Niemiec będzie owocne i poprawi nastroje w Europie, co powinno również wesprzeć euro.
Na pewno przyjęcie nowego planu oszczędnościowego przez Włochy to dobry znak, jednak cały czas sytuacja pozostaje dość nerwowa, a obawy o kondycję strefy euro narastają. W piątek poznaliśmy słabsze wstępne dane o tempie wzrostu gospodarczego Francji w II kwartale 2011roku,dzisiaj z kolei rozczarowały dane o PKB Niemiec.
Działania ECB polegające na kupnie obligacji skarbowych krajów państw strefy euro uspokoiły również sytuację na rynku walutowym. Waluta europejska wyhamowała deprecjację .Od piątku para EURUSD sukcesywnie wzrasta. Co więcej słaba kondycja amerykańskiej gospodarki, stopy procentowe na bardzo niskim poziomie przez długi okres czasu a także konieczne zacieśnienie w polityce fiskalnej, to czynniki, które będą wpływały negatywnie na sentyment do dolara. Na parach walutowych z CHF widać wyraźne odreagowanie związane z obawami o sztywnym powiązaniu kursu franka z euro. W szczególności CHFPLN spadł w dniu wczorajszym do poziomu 3,5993, natomiast wzrost na EURCHF były kontynuowane powyżej poziomu 1,1400.
W dniu dzisiejszym spotkanie Sarkozy-Merkel pozostaje w centrum zainteresowania inwestorów. Wcześniej poznamy jednak wstępne dane o tempie wzrostu gospodarczego w strefie euro w II kwartale 2011r. Odczyt może być niższy niż konsensus rynkowy, na co wskazywałyby publikacje danych o PKB Niemiec i Francji za drugi kwartał. Po południu inwestorzy będą czekali na dane z rynku nieruchomości oraz produkcję przemysłową z USA.
EURPLN
Odreagowanie na giełdach przyczyniło się do korekty na rynku złotego. Para EURPLN powróciła w okolice strefy wsparcia w rejonie 4,12 i obecnie znów obserwujemy ruch wzrostowy z tego rejonu. Opublikowane w piątek dane na temat inflacji CPI nie dają podstaw do kontynuacji cyklu zacieśniania polityki monetarnej w tym roku. Silnym oporem pozostaje maksimum lokalne z początku sierpnia. Spodziewamy się kontynuacji wzrostów w rejon 4,1800.
EURUSD
Słabsze dane na temat PKB Niemiec przyczyniły się do porannej korekty notowań EURUSD. Czynnikiem ryzyka pozostają również dzisiejsze dane na temat wzrostu gospodarczego w strefie euro. Zniesienie 50% Fib wyznacza wsparcie w rejonie 1,4300. Pomimo, iż utrzymuje się szerszy zakres konsolidacji, to krótkoterminowy obraz rynku sprzyja kontynuacji wzrostów na EURUSD.
GBPUSD
Od połowy zeszłego tygodnia funt wyraźne zyskiwał na wartości. Wczorajszy dzień przyniósł chwilowy powrót powyżej poziomu 1,6400. Dopóki GBPUS utrzymuje się powyżej wsparcia na poziomie 1,6294 w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości ostatnich wzrostów z okolic 1,6100, dopóty scenariusz wzrostowy powinien być realizowany. Silnym oporem pozostaje strefa 1,6460/80.
USDJPY
Notowania USDJPY utrzymują się w węższym zakresie wahań, tuż poniżej poziomu 77,00. Na wykresie 4h widoczna jest formacja trójkąta. Jak na razie sytuacja techniczna nie sprzyja zajmowaniu pozycji na tej parze. Sugerujemy na poczekanie do momentu wybicia z zakresu wahań.
Źródło: Dom Maklerski IDM S.A.