Bank BGŻ S.A., lider bankowości dla sektora rolno-spożywczego w Polsce, opublikował dziś prospekt emisyjny, związany z pierwszą publiczną ofertą akcji banku oferowanych przez Skarb Państwa oraz w związku z ubieganiem się o dopuszczenie i wprowadzenie do obrotu na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. akcji banku.
Do inwestorów trafi maksymalnie do 16.046.596 akcji zwykłych oferowanych przez Skarb Państwa i stanowiących do 37,20% kapitału zakładowego banku.
Inwestorzy indywidualni będą mogli składać zapisy na akcje Banku BGŻ w ofercie publicznej od 5 do 16 maja 2011 r. na zasadach określonych w prospekcie.
Inwestorzy indywidualni będą składać zapisy po cenie maksymalnej wynoszącej 90 zł za akcję.
Struktura oferty publicznej
W ramach oferty Skarb Państwa, jako akcjonariusz banku, planuje sprzedać akcje reprezentujące do 37,20% kapitału zakładowego banku (maksymalnie do 16.046.596 akcji).
Ostateczna liczba akcji oferowanych w ramach oferty oraz liczba akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów, w tym inwestorom indywidualnym opublikowana zostanie w dniu ustalenia ceny sprzedaży, czyli 17 maja 2011 r. lub około tej daty.
Zasady składania zapisów przez inwestorów indywidualnych
Zapisy na akcje banku dla inwestorów indywidualnych będą przyjmowane od 5 do 16 maja 2011 r. (ostatniego dnia do godz. 23:59) w firmach inwestycyjnych, w tym w biurach maklerskich na terenie całego kraju. Pełna lista dostępna jest na stronie internetowej banku (www.bgz.pl) oraz Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego, pełniącego rolę Współoferującego (www.dm.pkobp.pl)
Inwestor indywidualny zainteresowany nabyciem akcji banku musi posiadać rachunek papierów wartościowych w firmie inwestycyjnej, w której składa zapis. Osoby nieposiadające rachunku papierów wartościowych powinny taki rachunek otworzyć przed złożeniem zapisu.
Każdy inwestor indywidualny ma możliwość złożenia tylko jednego zapisu. Nie może on opiewać na mniej niż 12 ani na więcej niż 120 akcji sprzedawanych. Zapis opiewający na więcej niż 120 akcji sprzedawanych będzie traktowany, jako zapis na 120 akcji. Zapis opiewający na mniej niż 12 akcji będzie uznany za nieważny.
Cena maksymalna i cena sprzedaży
Cena maksymalna, po której zapisy na akcje będą składać inwestorzy indywidualni, została ustalona przez akcjonariusza sprzedającego (Skarb Państwa) w uzgodnieniu z Globalnymi Koordynatorami i Domem Maklerskim PKO Banku Polskiego i wynosi 90 zł za akcję.
Cena sprzedaży dla inwestorów indywidualnych oraz dla inwestorów instytucjonalnych zostanie ustalona przez akcjonariusza sprzedającego (Skarb Państwa) w uzgodnieniu z Globalnymi Koordynatorami i Domem Maklerskim PKO Banku Polskiego po zakończeniu procesu budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych i opublikowana 17 maja 2011 r. lub około tej daty.
Cena sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych może być wyższa od ceny maksymalnej. Cena sprzedaży dla inwestorów indywidualnych nie będzie wyższa niż cena maksymalna. Jeśli cena sprzedaży zostanie ustalona na poziomie nie wyższym niż cena maksymalna, będzie ona taka sama dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.
Liczba akcji sprzedawanych
W dniu ustalenia ceny sprzedaży akcjonariusz sprzedający (Skarb Państwa), w uzgodnieniu z Globalnymi Koordynatorami i Domem Maklerskim PKO Banku Polskiego, podejmie decyzję o ostatecznej liczbie akcji sprzedawanych oferowanych w ramach oferty publicznej. Informacja ta zostanie opublikowana 17 maja 2011 r. lub około tej daty.
Planuje się, że 25% akcji zostanie zaoferowane inwestorom indywidualnym. Pozostałe akcje trafią do inwestorów instytucjonalnych. Skarb Państwa zastrzega sobie prawo do zmiany liczby akcji oferowanych inwestorom indywidualnym do nie więcej niż 30% ostatecznej łącznej liczby akcji sprzedawanych.
W przypadku złożenia przez inwestorów indywidualnych łącznie zapisów przekraczających liczbę akcji przeznaczonych do przydziału inwestorom indywidualnym, ustalona zostanie maksymalna liczba akcji, jaka może zostać przydzielona na jeden zapis (maksymalny przydział). W takim wypadku zapisy wszystkich inwestorów, którzy złożyli zapisy opiewające na liczbę akcji mniejszą lub równą maksymalnemu przydziałowi zostaną zrealizowane w pełni. Inwestorom, którzy złożyli zapisy opiewające na większą liczbę walorów niż określona w maksymalnym przydziale, zostaną przydzielone akcje w liczbie określonej maksymalnym przydziałem.
Konsorcjum
Rolę Globalnych Koordynatorów pełnią Citi (obejmujące Citigroup Global Markets Limited, Bank Handlowy w Warszawie S.A. i Dom Maklerski Banku Handlowego S.A.) oraz UBS Limited. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego, Espirito Santo Investment Bank, Citigroup Global Markets Limited, Dom Maklerski Banku Handlowego S.A. oraz UBS Limited są Współprowadzącymi Księgę Popytu. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego wraz z Biurem Maklerskim Banku BGŻ pełnią również funkcję Współoferujących. Doradcą finansowym Banku BGŻ jest Deutsche Bank.
Przewidywany harmonogram oferty
Źródło: Bank BGŻ