Rachunek maklerski służy do przechowywania i obracania papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi. Jest elektronicznym zapisem prowadzonym przez uprawniony dom lub biuro maklerskie na rzecz klienta, który może być osobą indywidualną lub prawną. Posiadanie rachunku maklerskiego jest warunkiem koniecznym, aby nabywać, zbywać i posiadać akcje spółek dopuszczonych do obrotu publicznego, a więc giełdowego.
Kto może założyć i korzystać z rachunku maklerskiego?
Każda osoba fizyczna lub prawna. Inwestor indywidualny aby założyć rachunek maklerski musi być pełnoletni, posiadać dokument tożsamości oraz NIP. Przydatny będzie też niezależny rachunek bankowy, z którego i na który będziemy przelewać środki pieniężne. Początkujący inwestor powinien również posiadać świadomość ryzyka jakie wiąże się z inwestycjami giełdowymi. Aby je określić, przed założeniem rachunku, będzie zobowiązany wypełnić ankietę badającą stan jego wiedzy i doświadczenia na temat inwestycji w papiery wartościowe. Od jej wyniku nie zależy możliwość otwarcia rachunku – jest to jedynie badanie, które pozwoli ocenić czy inwestycje kapitałowe nie wiążą się dla klienta ze zbyt dużym ryzykiem. Jeżeli tak będzie zostanie powiadomiony o tym fakcie.
Czy wybór pierwszego rachunku giełdowego jest ważną decyzją?
Nie. Ważną decyzją jest samo postanowienie o rozpoczęciu inwestowania. Rachunek maklerski jest jedynie narzędziem, dzięki któremu uzyskamy dostęp do giełdy. W przeciwieństwie do wyboru TFI, od którego zależy to czy będziemy zarabiać czy tracić, wybór konkretnego brokera giełdowego z którego usług będziemy korzystać nie jest tak istotny, ponieważ decyzje inwestycyjne będziemy podejmować samodzielnie. Nie ma również obowiązku korzystania z usług brokera przez jakiś określony czas – zawsze ze skutkiem natychmiastowym możemy z nich zrezygnować. Nie ma również ograniczeń w ilości posiadanych rachunków u różnych brokerów. Często inwestorzy w miarę zdobywania doświadczenia giełdowego szukają optymalnych rozwiązań i zmieniają rachunki, aby wybrać najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Czym różnią się rachunki maklerskie?
Różne rachunki maklerskie są prowadzone przez różnych brokerów. W związku z tym mogą różnić się pod kątem opłat za prowadzenie i usługi dodatkowe oraz prowizji od transakcji. Różne są też platformy transakcyjne, w których klienci składać będą zlecenia zakupu i sprzedaży np. akcji. Niektóre domy maklerskie posiadają rozbudowane sieci placówek i punktów obsługi klienta, inne poza siedzibą w ogóle nie utrzymują sieci. Niektóre są częścią dużych grup finansowych, inne to niezależni brokerzy, utrzymujący się tylko z działalności maklerskiej. Różnice zaobserwować można również w jakości obsługi i wsparcia merytorycznego jakie zapewniają brokerzy. Na rynku funkcjonuje około 25 różnych brokerów kierujących swoje usługi do klienta detalicznego. Wybór jest szeroki i zróżnicowany.
Gdzie najlepiej założyć i jaki rachunek maklerski?
Najlepiej u brokera, którego ofertę już znamy lub u brokera, który działa przy banku, który prowadzi nasz ROR. Ważne mogą okazać się też rekomendacje znajomych i głosy ekspertów. Z dystansem należy podchodzić do wpisów na forach internetowych, ponieważ często zamieszczają je pracownicy brokerów lub wynajęte agencje PR. Cenne są rankingi publikowane przez specjalistyczne i niezależne media. Ponieważ początkowo inwestować będziemy zapewne niewielką sumę pieniędzy, ważne aby pierwszy rachunek maklerski był tani, tak aby koszty stałe stanowiły jak najmniejszą część kapitału przeznaczonego na inwestycje. Rachunek powinien być też prosty w obsłudze a broker zapewniać wsparcie personelu. W miarę wzrostu świadomości i potrzeb inwestora można rozpocząć poszukiwanie bardziej zaawansowanych ale i droższych usług maklerskich.
Ile kosztuje rachunek maklerski?
Koszty korzystania z rachunku maklerskiego dzielą się na trzy kategorie: opłata za prowadzenie, opłaty za usługi dodatkowe oraz prowizje od transakcji. Opłata za prowadzenie waha się od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Coraz powszechniejsze są jednak rachunki bez opłat za prowadzenie. Opłaty dodatkowe to koszty jakie klient może ponosić opcjonalnie jeżeli chce skorzystać z dodatkowych usług brokera: dostępu do specjalistycznych serwisów informacyjnych, pełnego arkusza zleceń, zaawansowanych programów analitycznych, dostarczania bilansu rachunku drogą pocztową i innych. Najistotniejszą częścią składową kosztów są prowizje od transakcji. Obecnie na rynku przyjęło się, że standardem jest prowizja w wys. 0,39 proc. od wartości zlecenia. Należy pamiętać też o podatku od zysku z obrotu papierami wartościowymi, zwanego popularnie podatkiem Belki i wynoszącego 19 proc., rozliczanego wraz z zeznaniem końcoworocznym.
Jaki jest najlepszy rachunek maklerski?
Nie ma oferty, która dla każdego inwestora byłaby najlepszym wyborem. Dobry wybór powinien odpowiadać potrzebom. Inwestorów detalicznych można podzielić na trzy kategorie: początkujących, średniozaawansowanych i profesjonalnych. Klasyfikacja opiera się na doświadczeniu i wiedzy. Czym dłuższy staż w obrocie giełdowym, tym większe i bardziej wymagające są potrzeby klienta instytucji maklerskiej. Początkujący inwestorzy powinni zwracać uwagę na koszty i wsparcie merytoryczne, średniozaawansowani inwestorzy są z reguły w stanie dokładnie określić swoje potrzeby i preferencje – większego znaczenia nabiera tu niezawodność i możliwości systemu transakcyjnego. Inwestorzy profesjonalni, którzy obracają na giełdzie dużymi kwotami lub posiadają długi staż wymagają z reguły dostępu do zaawansowanych narzędzi analitycznych, profesjonalnych serwisów informacyjnych, pełnego arkusza zleceń, możliwości kredytowania inwestycji i dostępu do alternatywnych rynków. W zależności od profilu inwestora należy dobrać odpowiedni rachunek maklerski.
Źródło: Bankier.pl