W kwietniu wartość środków zgromadzonych na kontach emerytalnych zwiększyła się po raz kolejny osiągając rekordowy poziom 196,5 mld PLN. W porównaniu do marca, oznacza to wzrost o +4,8 mld PLN, czyli o +2,5%. To drugi najwyższy wzrost wartości aktywów funduszy emerytalnych w tym roku. Poprzedni miał miejsce w marcu – wtedy to aktywa wzrosły w stosunku do lutego aż o +6,7% (w ujęciu wartościowym o 8,2 mld PLN).
W ubiegłym miesiącu największy wpływ na przyrost wartości aktywów miały przelewy z ZUS, których wartość wyniosła w kwietniu ponad +1,9 mld PLN. Jest to wyraźnie mniej niż w marcu, kiedy to ZUS przekazał do OFE składki o wartości 3,2 mld PLN. W sumie od początku roku na nasze konta emerytalne wpłynęło prawie +7,7 mld PLN, czyli o +7,1% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Drugim, podobnie istotnym czynnikiem wzrostu środków zgromadzonych na naszych kontach był dodatni wynik z zarządzania. Tym razem funduszom udało się wypracować blisko +1,9 mld PLN zysku, co na tle historycznych wyników jest stosunkowo dobrym rezultatem. Warto przy tym zaznaczyć, że w kwietniu główny indeks giełdy WIG20 zanotował wzrost, o około +2,08%, a obliczany przez nas indeks rynku długu (IROS) wzrósł o 0,84%.
W skali miesiąca po raz kolejny wszystkie fundusze emerytalne zanotowały przyrost wartości środków. Największą dynamiką wzrostu mogą pochwalić się takie podmioty jak: Allianz Polska OFE (+2,7%), OFE PZU „Złota Jesień” (+2,6%) oraz ING OFE (+2,6%). Z pewnością przyczyniły się do tego dobre wyniki z zarządzania, które w przypadku dwóch pierwszych podmiotów były najlepsze dla całego rynku emerytalnego (odpowiednio +1,0% oraz +1,3%).
Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu aktywów w kwietniu najsłabiej zaprezentowały się fundusze PKO BP Bankowy OFE (+2,0%) oraz AEGON OFE (+2,2%). Pierwszy z tych funduszy wypracował jedną z gorszych – dla całego rynku funduszy emerytalnych – stopę zwrotu wynoszącą +0,53%.
Źródło: Analizy Online