Globalne ożywienie gospodarcze traci rozpęd. Takie są wnioski z ostatniego badania na temat światowej koniunktury (Global economic conditions survey report: Q1, 2010) przeprowadzonego przez ACCA w dniach 9-28 lutego 2010 r. na reprezentatywnej grupie 1,361 finansistów z 95 krajów. Towarzyszy mu pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców. Ich zdaniem perspektywa powrotu do mocnego wzrostu gospodarczego oddala się.
Malejący optymizm ma miejsce pomimo istotnej poprawy koniunktury gospodarczej. Sygnalizuje ją większość wskaźników ryzyka stosowanych przez ACCA dotyczących zatrudnienia i inwestycji. Obserwuje się również niewielki wzrost akceptacji działań rządów, mających na celu ustabilizowanie sytuacji gospodarczej.
Zdaniem Helen Brand, prezes ACCA, wyniki tego badania, przeprowadzonego wśród członków organizacji na całym świecie, działają jak kubeł zimnej wody. „Mamy wprawdzie dobre wiadomości, mówiące, że obecnie mniej firm zwalnia pracowników, staje się niewypłacalnymi lub ma kłopoty z dostępem do finansowania, jednocześnie żaden z tych czynników nie przekłada się na poprawę nastrojów przedsiębiorców czy wzrost optymizmu”
Wyniki badania ACCA sugerują, że tempo poprawy nastrojów, z którym wcześniej mieliśmy do czynienia w końcu 2009 r. uległa osłabieniu zwłaszcza wśród finansistów z regionu Azji i Pacyfiku oraz z Afryki. Oba te regiony są liderami światowego ożywienia godpodarczego. Stąd ich opinnie są tak ważne. Tymczasem kraje tych regionów wskazują na gospodarki Europy Zachodniej i Ameryki jako te, które ponoszą winę za wolniejszy wzrost gospodarczy. Źle im służy niska komsumpcja i wycofywanie się rządów ze wspierania firm.
Podstawowe wyniki badań wskazują, że:
-
23 proc. respondentów uważa, że perspektywy dla światowej gospodarki poprawiają się
w porównaniu do 21 proc. badanych, którzy tak uważali w ubiegłym kwartale; -
39 proc. twierdzi, że jesteśmy na samym dnie cyklu koniunkturalnego
i pozostaniemy w tej fazie jeszcze przez jakiś czas; -
Respondenci, którzy uważają, że perspektywy dla gospodarki światowej ulegają poprawie,
są w mniejszości, -
Poziom nastrojów przedsiębiorców w I kwartale również uległ wyraźnemu obniżeniu.
Obecnie zaledwie jedna trzecia firm wykazuje jakiekolwiek zyski z działalności, a 28 proc. sygnalizuje pogorszenie nastrojów. Jedynie 29 proc. respondentów sygnalizowało prognozy zysków za pierwszy kwartał 2010, w porównaniu z 32 proc. w 2009., -
Finansiści i specjaliści rachunkowości zrewidowali swoje poglądy co do tempa wychodzenia z kryzysu. Zaledwie 15 proc. z nich uważa obecnie, że proces ten potrwa krócej niż rok,
w porównaniu z 18 proc. pod koniec 2009 r. Wprawdzie co drugi badany przewiduje,
że gospodarka światowa wróci na ścieżkę stabilnego rozwoju w ciągu roku lub nawet szybciej.
Jednak ACCA obserwuje ciągły wzrost odsetka radykalnych pesymistów tych, którzy spodziewają
się ożywienia za trzy lata lub jeszcze później. Obecnie wynosi obecnie 11,4 proc., nieco więcej niż
w ubiegłym kwartale.
WYNIKI REGIONALNE
Wyniki badania opinii za I kwartał 2010 wskazują na duże różnice w tempie rozwoju poszczególnych regionów świata.
Afryka
Jest to jedyny region, w którym respondenci nadal zauważają przyśpieszenie poprawy warunków ekonomicznych. Aż 79 proc. uważa, że koniunktura wkrótce się poprawi, lub że już ma to miejsce. Jednakże odczuciom tym towarzyszy spadek oczekiwań co do tempa wzrostu. Poza tym 45 proc. badanych spodziewa się powrotu stabilnego wzrostu dopiero za dwa lata lub później.
Azja-Pacyfik
Tempo wychodzenia z kryzysu w regionie Azji i Pacyfiku jest wciąż dynamiczne. Jednak krzywa wzrostu uległa spłaszczeniu, a nastroje przedsiębiorców znacząco pogorszyły się. Nieco poniżej dwóch trzecich (64 proc.) respondentów uważa, że koniunktura wkrótce się poprawi, lub że już ma to miejsce. Niepokojący jest fakt, że osoby badane zgłaszają od wielu miesięcy spowolnienie tempa wychodzenia z kryzysu. We wrześniu 2009 r. powrotu do stabilnego wzrostu w ciągu dwóch lat lub później spodziewało się zaledwie 27 proc. respondentów, podczas gdy w lutym 2010 odsetek ten wzrósł do 40 proc. Ponadto członkowie ACCA po raz pierwszy od wielu kwartałów zwrócili uwagę na spadek wsparcia dla inwestycji ze strony rządów od czasu podjęcia takich działań po wybuchu kryzysu. Temu pesymizmowi przedsiębiorców może towarzyszyć powrót inflacji, w regionie tym wzrósł także odsetek respondentów zgłaszających wzrost koszstów operacyjnych. W ciągu ostatnich trzech miesięcy (przed lutym 2010) skoczył z 24 proc. do 36 proc.
Ameryka Północna
Koniunktura w Ameryce Północnej uległa wyraźnej poprawie. Wskaźniki ekonomiczne znalazły się nad kreską, znalazło to odzwierciedlenie w opinniach przedsiębiorców. 56 proc. badanych uważa obecnie, że koniunktura albo się poprawia, albo nastąpi to wkrótce, zaś 43 proc. uważa, że koniunktura pogarsza się lub, że mamy do czynienia ze stagnacją.
Finansiści i specjaliści od rachunkowości w tym regionie są podzieleni na tych, którzy spodziewają się szybkiego ożywienia (rok lub wcześniej) oraz tych, którzy liczą się z powolnym wychodzeniem z kryzysu (dwa lata lub dłużej). Oznacza to, że Ameryka spodziewa się wolniejszego tempa wychodzenia z kryzysu niż reszta świata, a bardziej pesymistycznie co do przyszłości nastawieni są tylko finansiści z Afryki.
Tendencje dotyczące dynamiki dochodów pozostają raczej niezmienne od dwóch kwartałów. Dochody nadal lekko spadają, a 30 proc. badanych twierdzi, że ich firmy ucierpiały z tego powodu.
Europa Środkowa i Wschodnia
Gospodarka w Europie Środkowej i Wschodniej na początku 2010 r. wreszcie ustabilizowała się. Połowa respondentów z tego regionu uważa obecnie, że koniunktura wkrótce się poprawi, lub że już ma to miejsce. Jednocześnie identyczny odsetek badanych uważa, że koniunktura ulega pogorszeniu, lub że mamy do czynienia ze stagnacją.
Jednakże za tymi danymi kryje się prawdziwy optymizm w omawianym regionie: finansiści spodziewają się tutaj szybszego wyjścia z kryzysu niż ich koledzy w pozostałych częściach świata. Aż 54 proc. spodziewa się powrotu do stabilnego wzrostu w ciągu jednego roku lub nawet wcześniej. Drugi kwartał z kolei utrzymuje się poprawą nastrojów przedsiębiorców. Jednocześnie oczekiwania co do dochodów pozostają na stabilnym poziomie.
Europa Zachodnia
Pomimo pewnej poprawy prognoz ekonomicznych członków ACCA, Europa Zachodnia nadal pozostaje w tyle za pozostałymi rynkami regionalnymi tej organizacji pod względem większości wskaźników stosowanych przez ACCA.
Aż 50 proc. respondentów z Europy Zachodniej uważa, że jesteśmy na dnie cyklu koniunkturalnego
i pozostaniemy w tej fazie jeszcze przez jakiś czas, podczas gdy zaledwie 12 proc. sądzi, że sytuacja ulega poprawie (odsetek ten jest prawie cztery razy wyższy niż w Afryce i w Azji). Oczekiwania co do czasu trwania wychodzenia z kryzysu ulegają powolnej poprawie począwszy od maja ubiegłego roku. Obecnie 51 proc. badanych spodziewa się powrotu stabilnego wzrostu w ciągu roku lub wcześniej,
a nastroje wśród przedsiębiorców pogorszyły się zaledwie nieznacznie (31 proc. respondentów zgłaszało pogorszenie nastrojów, a 29 proc. – poprawę nastrojów).
Źródło: ACCA Poland