W ciągu dziesięciu lat liczba Europejczyków korzystających z bankowości internetowej podwoiła się. Z końcem ubiegłego roku co drugi dorosły mieszkaniec kraju należącego do Unii Europejskiej zarządzał swoimi finansami w banki za pośrednictwem komputera.
Choć od lat się mówi, że polska bankowość wyznacza trendy, a Polacy szybko przyzwyczajają się do nowych rozwiązań do obsługi swoich pieniędzy to w badaniu Eurostatu plasujemy się poniżej europejskiej średniej (51 proc.).
Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego 40 proc. dorosłych Polaków (w wieku 16-74) używa bankowości internetowej. To plasuje nas dopiero w drugiej połowie europejskich krajów uszeregowanych pod względem największego odsetka korzystających z bankowości internetowej.
Kraje nordyckie najlepiej radzą sobie z bankowością internetową
Pierwsze miejsca przypadły natomiast Danii, Holandii i Finlandii oraz Szwecji – w każdym z nich odczyty tego wskaźnika wyniosły ponad 85 proc. (w Danii najwięcej, bo 90 proc.). Znacznie gorzej od krajów północnych radzą sobie Bałkany – najniższe wartości przypadają Bułgarii i Rumunii (odpowiednio 5 i 7 proc.). Poniżej 30 proc. dorosłych korzysta z bankowości internetowej także w Grecji i na Cyprze.
Według badania Eurostatu stosunek osób korzystających z bankowości internetowej do ogółu populacji rośnie wraz z poziomem edukacji – większy odsetek dorosłych bankujących na komputerze dotyczył osób z wyższym wykształceniem (77 proc.), podczas gdy tylko 24 proc. osób z niższym wykształceniem korzysta z takich usług.