Bank BGŻ i spółka ENERGA podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy finansowaniu budowy biogazowni i elektrowni biogazowych.
Program budowy biogazowni jest elementem strategii rozwoju Grupy ENERGA, która zakłada m.in. inwestycje w innowacyjną energetykę rozproszoną, odnawialno-gazową. Rozwój tego rodzaju energetyki ENERGA chce oprzeć przede wszystkim o małe, tj. od 0,5 do 2 MW źródła mocy wykorzystujące proces fermentacji biomasy pochodzenia odpadowego i rolniczego. Projekt realizowany jest w ramach programu strategicznego ENERGA BIOGAZ, który zakłada wytwarzanie energii z biogazu w biogazowniach rolniczych (pracujących w oparciu o odchody z hodowli bydła, trzody chlewnej lub drobiu, odpady poprodukcyjne w przemyśle spożywczym, uprawy celowe etc.) oraz gminno-utylizacyjnych (na terenie składowisk odpadów komunalnych i oczyszczalni ścieków).
– ENERGA, jako największy w Polsce dostawca „zielonej” energii, zamierza utrzymać tę pozycję, dlatego będzie inwestować w energetykę odnawialną. Budowie nowych mocy z wykorzystaniem technologii wytwarzania z biogazu sprzyja obecnie kilka czynników: rosnące zapotrzebowania na energię elektryczną, wymagany prawem wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym kraju, jak również przewidywany wysoki zwrotu z tego typu inwestycji – podkreśla Mirosław Bieliński, prezes ENERGA SA.
Program będzie realizowany przy współpracy z Bankiem BGŻ, który od ponad dwóch lat angażuje się w finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. To zgodne ze strategią banku, od wielu lat specjalizującego się w obsłudze sektora Agro. Instytucja finansuje zarówno przedsięwzięcia realizowane przy wsparciu środków UE (Kredyt Agro Unia i Kredyt BGŻ Unia) oraz inwestycje, które nie przewidują współfinansowania zewnętrznego (Kredyt Zielona Energia). Atutem Banku BGŻ jest szeroka wiedza ekspercka. To jedyny bank w Polsce, który posiada szerokie i praktyczne doświadczenie w zakresie finansowania biogazowni rolniczych.
– Ambicją Banku jest osiągnięcie dominującej pozycji w zakresie finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym głównie instalacji biogazowych i farm wiatrowych. Podjęcie inicjatyw takich jak współpraca z ENERGĄ, mamy nadzieję, pozwoli nam te ambitne cele realizować – powiedział Bartosz Urbaniak, dyrektor zarządzający ds. agrobiznesu.
Program ENERGA BIOGAZ będzie realizowany trzyetapowo według sekwencji 5-50-500. Oznacza to, że w pierwszym etapie powstanie kilka biogazowni, w drugim kilkadziesiąt, a docelowo kilkaset. ENERGA chce go realizować głównie poprzez uczestnictwo kapitałowe w projektach budowy biogazowi. Oprócz współfinansowania Program oferować będzie głównie doradztwo, montaż finansowania, prowadzenie budowy, zarządzanie biogazowniami oraz zakup energii elektrycznej i świadectw pochodzenia od wytwórców.
Podpisany list intencyjny rozpoczyna długoterminową współpracę polegającą na finansowaniu budowy biogazowni i elektrowni biogazowych poprzez uczestnictwo we wspólnych projektach z partnerami lub klientami stron oraz inwestycje kapitałowe, jak również finansowanie za pomocą instrumentów kredytowych.
Współpraca obejmuje wybór i pozyskanie partnera biomasowego (dostarczającego wsad i odbierającego poferment), optymalnej lokalizacji pod budowę biogazowni oraz organizację finansowania i nadzór w procesie budowy i eksploatacji do momentu spłaty kredytu inwestycyjnego w Banku BGŻ.
W pierwszej kolejności strony chciałyby zrealizować wspólne projekty pilotażowe na obszarze działalności ENERGA. Zostaną one wyłonione spośród kilku projektów rekomendowanych do realizacji zarówno przez Bank BGŻ, jak i ENERGĘ. Kolejnym krokiem może być stworzenie wspólnego produktu finansowania podobnych projektów, kierowanego do klientów i partnerów biznesowych stron.
Źródło: Bank BGŻ