W styczniu ubiegłego roku został wprowadzony obowiązek certyfikacji energetycznej budynków – tzw. świadectwa charakterystyki energetycznej. Świadectwo pokazuje jaka jest jakość budynku, z punktu widzenia ilości zużycia energii.
Każdy nowy budynek, oddawany do użytkowania oraz budynki istniejące przeznaczone do sprzedaży lub wynajmu muszą mieć ustaloną w formie świadectwa charakterystykę energetyczną. Po zakończeniu budowy, składając w urzędzie wniosek o pozwolenie na użytkowanie domu trzeba dołączyć aktualne świadectwo charakterystyki energetycznej, wykonane przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia do ich wykonywania – mówi arch. Monika Lisowska – Łętocha dyrektor pracowni projektowej Biura Projektów ARCHON+.
Jaki wpływ na cenę domu mają świadectwa charakterystyki energetycznej
Świadectwa energetyczne przygotowywane dla nowo oddawanych do użytku domów będą podawały ważną informację o kosztach eksploatacji budynku. Użytkownicy i ewentualni nabywcy domów otrzymają dane, które do tej pory nie były w ogóle brane pod uwagę. Budynki o małym zapotrzebowaniu na energię, a co za tym idzie tanie w eksploatacji, będą mogły uzyskiwać wyższe ceny na rynku nieruchomości niż domy, które będą miały oszacowane wysokie koszty eksploatacji. Obowiązek wykonywania świadectw energetycznych spowodował praktyczne zwiększenie zainteresowania wśród wykonawców deweloperów i klientów tematyką domu energooszczędnego – podkreśla arch. Monika Lisowska- Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.
Gdzie zamówić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej
Uzyskanie świadectwa energetycznego do zbudowanego domu jednorodzinnego jest teraz bardzo proste. Nie trzeba szukać wyspecjalizowanej firmy wykonującej świadectwa w swojej okolicy. Wystarczy wypełnić na stronie internetowej www.archon.pl formularz, podając dane kontaktowe wraz z lokalizacją budynku i nazwą projektu. W ciągu kilku dni terenowy audytor energetyczny ustali z zainteresowanymi wszystkie szczegóły związane z wykonaniem usługi. Dzięki takiej pomocy można szybko uzyskać gotowe świadectwo charakterystyki energetycznej, niezależnie od lokalizacji domu na terenie Polski – informuje arch. Monika Lisowska – Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.
Źródło: ARCHON+ Biuro Projektów