Santander Biuro Maklerskie wprowadza możliwość kupowania i sprzedawania instrumentów finansowych niemal z całego świata, poprzez Indywidualne Konto Emerytalne. To uzupełnienie dostępnej już od lat oferty inwestowania na emeryturę w akcje i obligacje z warszawskiego parkietu.
Klienci Santander Biuro Maklerskie, którzy chcą zainwestować w swoją przyszłość, mogą za darmo otworzyć rachunek maklerski IKE, nie zapłacą też za jego prowadzenie. Nowością jest dostęp do tysięcy akcji oraz ETF-ów z amerykańskich i europejskich giełd – od Nowego Jorku, przez Londyn, Madryt, Frankfurt aż do Wiednia.
Jedną z zalet inwestowania na IKE jest to, że nie wymaga regularnych wpłat. Należy tylko pamiętać, że roczna kwota inwestycji nie może przekroczyć limitu ustalonego przez ministra. W 2020 roku jest to 15 681 zł. Dlatego w praktyce korzystanie z rachunku IKE jest tak samo proste jak inwestowanie na zwykłym rachunku maklerskim.
– Dzięki aplikacji Inwestor mobile oraz serwisowi Inwestor online można składać zlecenia kupna i sprzedaży instrumentów finansowych z dowolnego miejsca, o każdej porze. Wyróżnikiem, a jednocześnie największą korzyścią inwestowania na IKE jest fakt, że zyski osiągnięte w ramach rachunku IKE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych – wyjaśnia Wojciech Sieńczyk, dyrektor Santander Biuro Maklerskie.
Aby skorzystać z preferencji podatkowych nie można jednak wycofać środków z rachunku przed osiągnięciem wieku 60 lat lub nabyciem uprawnień emerytalnych i ukończeniem 55 lat. Dodatkowo należy wpłacić dowolną kwotę na rachunek IKE w minimum pięciu dowolnych latach przed wypłatą pieniędzy. Druga możliwość zwolnienia z podatku to wpłata przynajmniej połowy wartości wszystkich środków na rachunku nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty. Podatek nie będzie też naliczony przy wypłacie środków osobom uprawnionym w przypadku śmierci właściciela rachunku.
Na rachunek IKE w Santander Biuro Maklerskie można wpłacać tylko złotówki. Dzięki darmowej usłudze automatycznego przewalutowania nie trzeba jednak samemu zajmować się wymianą walut. W przypadku braku środków w obcej walucie na pokrycie zlecenia kupna, na rachunku zostanie zablokowana odpowiednia kwota w złotych. Automatyczne przewalutowanie nastąpi podczas rozliczenia transakcji.
– Zależy nam, aby klienci skupiali się na wyborze instrumentów, które chcą kupić lub sprzedać, a nie poświęcali uwagę na działania, które możemy zrobić za nich. Dlatego przy zleceniach kupna przewalutowanie jest automatyczne, natomiast przy zleceniach sprzedaży inwestorzy sami decydują czy środki mają trafić na rachunek w obcej walucie czy w złotych. Sami przecież najlepiej wiedzą czy następne inwestycje będą realizować na polskim czy zagranicznych rynkach – wyjaśnia Julita Gnerowicz, menedżer w Biurze Produktów Maklerskich i Marketingu Santander Biuro Maklerskie.
Kurs wymiany, prezentowany każdego dnia na stronie internetowej inwestor.santander.pl, najczęściej jest zdecydowanie bardziej korzystny, niż w przypadku standardowej usługi wymiany walutowej.
Wybór jednej najlepszej inwestycji wśród tysięcy instrumentów z całego świata może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego klienci Santander Biuro Maklerskie mogą korzystać z doświadczenia i wiedzy specjalistów. Do wyboru są codziennie publikowane analizy wybranych spółek czy komentarze wideo dotyczące aktualnej sytuacji na rynkach kapitałowych. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które liczą na bardziej kompleksowe wsparcie, jest drogowskaz inwestycyjny. To usługa, w ramach której eksperci udostępniają gotowe zestawy darmowych propozycji inwestycyjnych z polskiego i zagranicznych parkietów.
Posiadacze rachunku IKE w Santander Biuro Maklerskie mogą także korzystać z dostępu do notowań online z GPW (jedna najlepsza oferta jest darmowa) oraz wybranych rynków zagranicznych. W ofercie są także narzędzia analityczne ułatwiające codzienne zarządzanie rachunkiem maklerskim. Wszystko po to aby inwestowanie w swoją finansową przyszłość było proste i łatwe.
Źródło: Santander Bank Polska