TAURON Nowe Technologie pochwalił się kolejnymi stacjami uruchomionymi w ramach programu Operator. Mamy w systemie już sto urządzeń. Nowe urządzenia pojawiły się w Zakopanem, Pyrzowicach, Wiśle, Cieszynie i Bielsku-Białej. Inwestycje w ładowarki aut elektrycznych to jeden z elementów Zielonego Zwrotu TAURONA.
TAURON sukcesywnie powiększa swoją sieć ładowarek. W systemie znajduje się już 100 urządzeń budowanych od 2018 roku na terenie obsługiwanym przez energetyczny koncern. W ostatnich dniach udostępniono kolejne. Znajdują się w popularnych, także ze względu na ruch turystyczny, lokalizacjach. Jedną z ładowarek zainstalowano na terenie hotelu Nosalowy Park w Zakopanem (w stolicy polskich gór TAURON posiada dwie stacje). Kolejne urządzenie wybudowano w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego Katowice (w roku 2019 z usług lotniska skorzystało niemal 5 mln pasażerów). Z nowych stacji można także korzystać w Bielsku-Białej, Cieszynie i Wiśle. To dwustanowiskowe urządzenia typu AC ze złączem Type 2, ładujące pojazd z maksymalną mocą 22 kW.
Parkingi centrów handlowych, okolice urzędów miejskich, miejsca rozrywki czy hotele – to te lokalizacje, w których chcemy zagęścić siatkę obsługiwanych przez nas urządzeń. Ale elektromobilność to nie tylko domena dużych miast. Coraz częściej zgłaszają się do nas także małe samorządy, te z turystycznym potencjałem, które zdają sobie sprawę z konieczności posiadania ładowarek w kontekście dynamicznego rozwoju rynku pojazdów elektrycznych. To pozwoli im przyciągnąć tych turystów, dla których posiadanie pojazdu elektrycznego wpisuje się w coraz popularniejszą filozofię życia polegającą na redukowaniu śladu węglowego. A coraz głośniej mówi się o tym, że w ciągu najbliższej dekady także reszta zmotoryzowanych Polaków będzie musiała przesiąść się do zeroemisyjnych pojazdów, bo z rynku mają zniknąć spalinówki – powiedział Piotr Apollo, wiceprezes TAURONA Nowe Technologie. Jak dodaje TNT ma pewną przewagę na rynku stacji ładowania, bo uczy się ich budowy już od 2018 roku. Spółka posiada w swoich zasobach m.in własny system zarządzania ładowarkami i aplikację służącą do obsługi procesu ładowania – eMap od TAURONA.
Na obsługiwanym przez siebie obszarze TAURON oferuje użytkownikom aut elektrycznych i hybryd plug-in 183 punkty ładowania prądem AC (wolnych) i 38 stanowisk do ładowania szybkiego (DC).
W tym roku użytkownicy aut elektrycznych pobrali stacji ładowania ze znakiem TAURONA ok. 40 tys. kWh energii elektrycznej.
Partnerem TAURONA Nowe Technologie wspierającym budowę stacji ładowania jest ING Bank Śląski.
ING od lat wspiera rozwój elektromobilności w Polsce. Bank wspiera klientów i partnerów biznesowych w transformacji energetycznej i współpracuje w poszukiwaniu nowych rozwiązań technologicznych. Uczestniczy we wdrażaniu rozwiązań dla carsharingu samochodów elektrycznych i platform wspierających rozwój smart mobliności – powiedział Arkadiusz Pilarski, Expert Brand Experience odpowiedzialny za projekt elektromobilności w INGBanku Śląskim.
Inwestowanie w sieć stacji ładowania wpisuje się w strategię Grupy opatrzoną hasłem Zielony Zwrot TAURONA. Urządzenia dostarczają energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł. Pochodzenie „czystego prądu” potwierdza Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii (PTCE) w Poznaniu.
Według licznika elektromobilności, prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, na koniec lipca 2021 r. w Polsce było zarejestrowanych łącznie 28 301 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Przez pierwsze siedem miesięcy br. ich liczba zwiększyła się o 9 565 sztuk, to 134-procentowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Eksperci rynku e-mobility liczą, że rządowy program dopłat do zakupu elektryków spowoduje dynamiczny wzrost liczby aut elektrycznych na polskich drogach. Podobne ułatwienia już jesienią mają dotyczyć podmiotów zainteresowanych budową stacji ładowania.
Źródło: ING