Pszczoły wszystkim kojarzą się z miodem, ale te owady – poza produkcją pysznego przysmaku – mają przede wszystkim kluczowe znaczenie dla całego ekosystemu. W ich dzień Bank BNP Paribas przypomina o znaczeniu tych pożytecznych stworzeń dla środowiska oraz pokazuje, co sam robi, aby im pomóc.
Dziś w całym kraju jest obchodzony Wielki Dzień Pszczół. Dla Banku BNP Paribas to szczególny dzień: jako Bank Dobrych Decyzji aktywnie działa na rzecz środowiska naturalnego. Już od 7 lat pszczoły znajdują schronienie w obiektach Banku BNP Paribas dzięki Pasiece pod Gwiazdami. Te stworzenia to nie tylko dobry miernik jakości otaczającego środowiska, ocenia się, że 2/3 naszego pożywienia zależy od istnienia pszczół i podobnym im owadów zapylających.
Bank dla pszczół
W 2017 r. na dachu warszawskiej centrali Banku BNP Paribas powstała pierwsza bankowa pasieka, a po dwóch latach dołączyła do niej druga, na Centrum Operacyjnym w Rudzie Śląskiej. Łącznie znajduje w nich schronienie prawie pół miliona pszczół, które odwdzięczają się, produkując miód – w rekordowym 2019 r. wytworzyły go aż 270 kg.
– W dzisiejszym świecie troska o środowisko ma kluczowe znaczenie dlatego, w jakim stanie zostawimy naszą planetę kolejnym pokoleniom, ale również dla przyszłego rozwoju gospodarczego. Dlatego jako bank działamy na rzecz transformacji i zrównoważonego rozwoju gospodarki. Troska o pszczoły, jako kluczowy element ekosystemu, jak i wskaźnik jego dobrostanu, była zatem najbardziej naturalną decyzją, jaką mogliśmy podjąć jako Bank Dobrych Decyzji. Naturalnie, troska o te owady nie jest banalna – dlatego też w aspektach praktycznych polegamy na naszym partnerze w tym projekcie, Pszczelarium – mówi Marta Jedlińska, dyrektorka Departamentu Strategii Zrównoważonego Rozwoju i Analiz ESG w Banku BNP Paribas.
Pszczoły i środowisko
Rolę monitorującą pszczół Bank BNP Paribas rozszerzył także poza swoje budynki. Wspólnie z Fundacją Pszczoła i firmą BeeOdiversity bank zrealizował w 2021 r. projekt BeeOmonitoring polegający na lokalnym monitoringu zanieczyszczenia środowiska na terenach rolniczych i przemysłowych za pomocą pszczół. Ten projekt wsparł Klientów banku z sektora rolnego, w szczególności lokalnych producentów żywności, w udoskonalaniu jakości ich produktów oraz lokalne społeczności w ich wysiłkach na rzecz ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza.
Działania na rzecz pszczół wpisują się w strategię wspierania środowiska poprzez działania na rzecz owadów zapylających. Bank angażował się np. w ochronę zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych (istotnych siedlisk tych właśnie owadów), którym szczególnie szkodzi postępujące wysuszenie gruntów, zaprzestanie koszeń oraz niekontrolowane zarastanie. Z kolei na terenie Pasieki Edukacyjnej Fundacji Pszczoła w Pile bank ufundował domek do apiinhalacji, w którym odwiedzający mogą się zrelaksować i wzmacniać odporność.
Źródło: BNP Paribas