Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. wyposaży sieć laboratoriów diagnostyki medycznej Synevo w zestawy do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Dzięki temu, dokumentacja medyczna w placówkach diagnostycznych będzie mogła być tworzona wyłącznie w formie elektronicznej, a pacjenci otrzymają wyniki badań znacznie szybciej niż do tej pory.
Docelowo w zestawy do składania e-podpisu zostanie wyposażonych 17 placówek sieci laboratoriów diagnostyki medycznej Synevo, które od wielu lat współpracują z przychodniami i szpitalami w całej Polsce. Z podpisu elektronicznego będą korzystali wszyscy laboranci podpisujący analizy badań. Dzięki możliwości otrzymywania wyników badań drogą elektroniczną, znacznie skróci się czas potrzebny na przesłanie dokumentu do pacjenta.
– W branży medycznej czynnikiem niejednokrotnie decydującym o zdrowiu pacjenta jest czas. Wprowadzenie elektronicznych dokumentów oznacza, że wyniki badań będzie można otrzymać znacznie szybciej. Ma to znaczenie zwłaszcza w diagnostyce laboratoryjnej, gdy skomplikowane testy trzeba wykonać np. za granicą. – wyjaśnia Wojciech Onufrowicz, dyrektor operacyjny w Synevo. – Brak konieczności przygotowywania setek dokumentów w postaci papierowej przełoży się też bezpośrednio na uzyskanie wymiernych korzyści finansowych – dodaje.
Możliwość tworzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej wprowadziło rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21.12.2006 r., które weszło w życie w czerwcu 2007 r. Nowe przepisy pozwalają na znaczne ułatwienie pracy lekarzy poprzez skrócenie czasu opracowywania dokumentacji medycznej oraz na obniżenie kosztów administracyjnych związanych z archiwizacją dokumentów papierowych. Warunkiem, który musi zostać spełniony jest stosowanie do podpisywania dokumentacji medycznej tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego, równoważnego pod względem prawnym z podpisem własnoręcznym.
– Bezpieczny podpis elektroniczny przypisany jest wyłącznie do jednej osoby – mówi Elżbieta Włodarczyk, dyrektor produktu ds. podpisu elektronicznego w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A. – Ponadto powiązany jest on z danymi, do których został dołączony w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana tych danych jest rozpoznawalna. W praktyce dokumentacja elektroniczna, opatrzona bezpiecznym e-podpisem, jest dużo lepiej zabezpieczona niż papierowy druk, podpisany odręcznie. – dodaje.
Współpraca z Synevo to kolejne doświadczenie Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. w dziedzinie e-zdrowia. W 2008 r. KIR S.A. zaopatrzyła warszawski Szpital Wolski w 400 certyfikatów, z certyfikatów KIR S.A. korzystają także diagności z sieci laboratoriów ALAB.
Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa