Młodzież z 14 województw będzie mieć możliwość uczenia się w Klasach BGŻ w roku szkolnym 2009/2010. Projekt realizowany jest obecnie w czterech szkołach średnich w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie. Niebawem do tego grona dołączy III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
Strategia Fundacji BGŻ przyjęta na lata 2009–2011 zakłada stworzenie dostępu do projektu młodzieży w całym kraju. Będzie to możliwe po uruchomieniu kolejnej Klasy w 2010.
Dzięki wsparciu Fundacji BGŻ w roku szkolnym 2008/2009 wiedzę w kilku najlepszych szkołach średnich w Polsce zdobywa 156 uczniów. – Obecnie trwa proces rekrutacji młodzieży do czterech szkół już z nami współpracujących oraz dodatkowo do liceum w Gdyni. W 2010 roku rozpoczniemy współpracę z wybranym liceum w Szczecinie lub Poznaniu. Dzięki temu młodzież praktycznie z całej Polski będzie mogła skorzystać z naszego programu – powiedziała Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, prezes Zarządu Fundacji BGŻ.
„Klasa BGŻ” to autorski program Banku BGŻ, który daje szansę rozwoju najzdolniejszym uczniom pochodzącym z niezamożnych rodzin. Od 2003 roku bank współpracuje z VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Jego mury opuściło już 78 „uczniów BGŻ”.
Projekt prowadzony jest również w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku („Muzyczna Klasa BGŻ”) oraz w I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.
Za realizację Projektu odpowiada Fundacja BGŻ, mająca status organizacji pożytku publicznego. Działania podejmowane przez Fundację służą zapewnieniu uczestnikom Projektu pełnego wsparcia finansowego w trakcie trzech lat nauki w szkole średniej, poprzez pełne pokrycie kosztów utrzymania i edukacji. Koszt rocznej edukacji jednego ucznia wynosi ok. 8-10 tys. zł. w zależności od miasta. Te koszty to m.in.: zakwaterowanie w internacie szkoły, całodzienne wyżywienie, zakup podręczników i niezbędnych pomocy naukowych, składki na radę rodziców. Fundacja zapewnia również pobyt na obozie integracyjnym przed rozpoczęciem roku szkolnego, a w trakcie roku szkolnego każdy uczeń dostaje kieszonkowe w wysokości 100 zł. miesięcznie.
Fundacja wspiera także placówki oświatowo – wychowawcze, instytucje kultury oraz przekazuje środki na leczenie i rehabilitację kalekich i niepełnosprawnych dzieci.
Osoby i przedsiębiorstwa pragnące wspomóc jej działalność mogą to zrobić przekazując 1% podatku od osób fizycznych lub darowiznę do 10% dochodu firmy na:
Fundacja BGŻ
ul. Kasprzaka 10/16
01-211 Warszawa
numer KRS 0000260224
nr rachunku bankowego: 57 2030 0045 1110 0000 0121 3810
Źródło: Bank BGŻ