Zdaniem przedsiębiorców na niewiele się to zdało. W ostatnich miesiącach banki wyraźnie przykręciły kurek z kredytami. Nie wiadomo też, jaki skutek przyniesie ubiegłotygodniowy wykup przez NBP obligacji o wartości 8 mld zł, które teoretycznie mogłyby posłużyć bankom komercyjnym na zwiększenie akcji kredytowej.
– Wstrzymywanie lub nieuzasadnione ograniczanie akcji kredytowej może szybko doprowadzić do znacznego spowolnienia gospodarki i uruchomienia spirali recesyjnej – ostrzega Henryka Bochniarz, prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
– O ile do działań NBP, mających poprawić płynność, nie można mieć większych zastrzeżeń, to rząd nie zrobił praktycznie nic, by załagodzić skutki kryzysu. Wszystkie pakiety antykryzysowe pozostały w sferze papierowych projektów – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Lewiatana.
Jej zdaniem jedynym realnym działaniem rządu była nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która zwiększała gwarancje wypłaty depozytów osób prywatnych do kwoty 50 tys. euro. Ale to za mało.
– Bez całkowitych gwarancji, w tym także dla depozytów dla firm, trudno mówić o zwiększaniu płynności sektora bankowego, a tym samym pobudzaniu akcji kredytowej – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
Gwarancje też na kredyty dla firm
Zdaniem przedsiębiorców gwarancjami powinny zostać objęte nie tylko depozyty, ale także kredyty dla firm.
– Cały problem rozbija się o to, że banki nie chcą pożyczać, bo boją się o kondycję swoich klientów i rosnące ryzyko związane z udzielaniem nowych pożyczek. W sytuacji kryzysowej część tego ryzyka z banków powinno wziąć na siebie państwo, gwarantując część zobowiązań przedsiębiorstw. To powinno zachęcić banki do dalszych kredytów. Pytanie tylko, ile i komu takich gwarancji należałoby udzielić – uważa Marek Michałowski, prezes spółki budowlanej Budimex, w branży, która jako jedna z pierwszych odczuła ograniczenie przez banki akcji kredytowej.
Jakie jeszcze są proponowane rozwiązania, by pobudzić akcję kredytową banków ?
Jacek Iskra, Roman Grzyb
Więcej: Gazeta Prawna 28.01.2009 (19) – forsal.pl – str.A-3