UniCredit CAIB Poland S.A. w raporcie „CE3 Equity Quarterly: 1Q 2009 – More reflation to restart?” przedstawił aktualne prognozy dla polskiego, czeskiego i węgierskiego rynku akcji wraz z rekomendacjami oraz oczekiwanymi wynikami finansowymi za czwarty kwartał dla spółek, którymi zajmują się analitycy UniCredit CAIB.
Kluczowymi tematami, na które analitycy UniCredit CAIB wskazują w raporcie jest recesja i obawy o pogorszenie wyników spółek giełdowych z jednej strony, a z drugiej – nadzieje związane z wpływem reflacji na pobudzenie rynków finansowych. Analitycy UniCredit CAIB zredukowali prognozy wzrostu PKB dla Polski, Czech i Węgier na 2009 poniżej poziomów wcześniej zakładanych w pesymistycznym scenariuszu. Oczekują jednak, że znaczne redukcje stóp procentowych oraz deprecjacja walut regionu pozwolą gospodarkom Polski, Czech i Węgier powrócić na ścieżkę wzrostu w 2010 roku.
Analitycy UniCredit CAIB zredukowali swoją prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2009 roku z 2.1% do 1.2% (w Czechach i na Węgrzech prognozują w 2009 roku spadek PKB w ujęciu rocznym odpowiednio o 1.2% i 2.9%). Oczekują, że spowolnienie tempa wzrostu w połączeniu z malejącą presją inflacyjną pozwoli na redukcję referencyjnych stóp procentowych NBP do poziomu 3.25% na koniec roku. Pomimo spodziewanej presji na osłabienie złotego w pierwszym kwartale, polska waluta wydaje się być fundamentalnie niedowartościowana przy obecnych poziomach względem Euro.
Prognozy finansowe na 2009 rok dla spółek z WIG20 wskazują na 12% średni spadek zysków w ujęciu rocznym. Według UniCredit CAIB zyski spółek powinny rosnąć w 2010 r., co czyni wycenę przy poziomie wskaźnika Cena / Zysk dla Polski na 2009 rok na poziomie 10.6x atrakcyjna, szczególnie biorąc pod uwagę oczekiwany spadek inflacji. Jednocześnie analitycy UniCredit CAIB oczekują stabilizacji wskaźników wyprzedzających koniunktury (IFO) w ciągu najbliższych miesięcy i ożywienia aktywności przemysłowej w Europie około połowy roku.
Analitycy w swoich rekomendacjach sektorowych podtrzymują rekomendację „Przeważaj” dla sektorów defensywnych, zwiększając zalecaną wagę w portfelu spółek telekomunikacyjnych (Telecoms) i farmaceutycznych (Health care). Jednocześnie zalecają zwiększenie wagi analizowanych przez UniCredit CAIB spółek z sektora nieruchomości oraz (w mniejszym stopniu) banków jako spółek których wyceny są wrażliwe na spadek stóp procentowych. Podwyższeniu do „Neutralnie” ulega rekomendacja sektorowa dla spółek zajmujących się handlem (Consumer Discretionary) oraz spółek przemysłowych (Industrials) – analitycy UniCredit poprzednio zalecali niedoważanie tych sektorów. W raporcie obniżono rekomendację dla sektora użyteczności publicznej (Utilities) z „Przeważaj” do niewielkiego „Niedoważaj”. Ponadto podtrzymano rekomendację „Niedoważaj” dla sektora naftowego oraz mediów, a także rekomendację „Neutralnie” dla sektora wydobywczego (KGHM, NWR).
Spośród podmiotów notowanych w Polsce na liście spółek preferowanych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (Focus List) analitycy UniCredit CAIB wymieniają: CEZ, TPSA, Cyfrowy Polsat, Asseco Polska, PBG, Trakcję Polską oraz nowo dodane spółki: PKO BP, GTC, Immoeast, Mondi oraz NG2. Z listy preferowanych spółek notowanych w Polsce usunięto PGNiG, Eurocash oraz Cinema City.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu w formacie pdf.
Źródło: UniCredit CAIB Poland S.A.