Potwierdzenie słabych perspektyw dociera z wielu kierunków. Np. informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce liczony przez BIEC Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), spadł w listopadzie po raz kolejny. Oznacza to, że od siedemnastu miesięcy perspektywy rozwoju gospodarczego nieustannie się pogarszają.
Podstawowy indeks giełdowy WIG, w skali miesiąca stracił na wartości -4,46%, wobec październikowego spadku o -24,01%. Miniony miesiąc przyniósł również o wiele mniejszy, w porównaniu do października, spadek indeksów małych i średnich spółek – sWIG80 oraz mWIG40 zniżkowały odpowiednio o -2,37% (-22,7% miesiąc wcześniej) oraz o -3,84% (-27,9%). Na wartości straciły także wszystkie indeksy branżowe. Wyjątek stanowił tylko sektor WIG-informatyka (+2%). Największe spadki, oscylujące wokół -6%, stały się udziałem indeksów WIGbudownictwo, WIG-deweloperzy oraz WIG-paliwa.
W listopadzie na rynku długu wyraźnie zaznaczyła się tendencja spadkowa rentowności polskich obligacji. Był to więc miesiąc korzystny dla ich posiadaczy. Spadki rentowności rozpoczęły się jeszcze w październiku, ale w listopadzie ich tempo wyraźnie przybrało na sile. Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się 26 listopada obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych do poziomu 5,75%. Z uwagi na to, iż rynek oczekiwał głębszego cięcia, decyzja rady została odebrana jako sygnał do dalszych obniżek stóp procentowych.
Na koniec listopada największy spadek rentowności odnotowały obligacje dziesięcio- i pięcioletnie. Mniejsze wzrosty cen odnotowaliśmy dla instrumentów dwuletnich. Indeks IROS, mierzący stopy zwrotu benchmarkowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym, w listopadzie wzrósł o +3,75%, wobec październikowego spadku na poziomie -2,24%. Listopad w opozycji do miesiąca ubiegłego, przyniósł wzrosty cen wszystkich obligacji rządowych. Najlepiej wypadły papiery wartościowe o najdłuższych terminach do wykupu – IROS-10, czyli subindeks obligacji dziesięcioletnich, wzrósł o +5,55% (-5,17% w październiku). Na drugim miejscu znalazły się 5-latki, które zanotowały zwyżkę cen w ciągu miesiąca o +4,92% (-2,87%). Najmniej zyskały na wartości obligacje o najkrótszym terminie do wykupu: IROS-2 wzrósł o +2,68% (-0,48%).
Dzięki korzystnej koniunkturze na rynku długu w listopadzie każdy z 14 otwartych funduszy emerytalnych mógł pochwalić się dodatnią stopą zwrotu. Średni wzrost wartości jednostki OFE dla całego rynku wyniósł +1,6%. Najsłabiej poradził sobie Generali OFE, którego jednostka rozrachunkowa wzrosła o +0,8%. Najlepiej warunki rynkowe zdołali wykorzystać zarządzający ING OFE zarabiając dla swych uczestników +2,1%. Na drugim miejscu, z wynikiem +1,83%, znalazł się OFE PZU „Złota Jesień”. Czołówkę, z wynikiem +1,80%, zamykają dwa fundusze: Allianz Polska OFE oraz AXA OFE.
Stopy zwrotu odnotowane przez poszczególne fundusze emerytalne, za wyjątkiem czterech (Generali OFE, OFE Polsat, Bankowy OFE oraz Nordea OFE), były lepsze od naszego benchmarku IRFU, tj. indeksu składającego się w 30% z rentowności WIG oraz w 70% z rentowności IROS (indeks benchmarkowych obligacji skarbowych notowanych na CeTo). Indeks IRFU w listopadzie zyskał na wartości +1,4%.
Komentarz do rankingu
W listopadzie w pierwszej trójce najlepszych funduszy emerytalnych, piąty miesiąc z rzędu, znalazły się Pekao OFE oraz Generali OFE. Zarządzający tymi funduszami, w rankingu 3-letnim, zapracowali na noty 5a. W horyzoncie krótkoterminowym w listopadzie spadła jednak ocena Generali OFE (z 5a na 4a). Warto zaznaczyć, iż fundusz od maja br., w obydwu miesiącach, niezmiennie otrzymywał najwyższe noty. Warto zwrócić uwagę na Allianz Polska OFE, który w długim terminie, po raz pierwszy od 12 miesięcy, otrzymał wysoką notę 4a. Wzrost oceny jest konsekwencją poprawy relacji między zyskiem a ryzykiem, którą zauważamy w przypadku tego funduszu od wielu miesięcy. Dość powiedzieć, że równie wysoką ocenę fundusz uzyskuje w horyzoncie krótkoterminowym już od trzech miesięcy.
Dobrą passę z miesiąca ubiegłego podtrzymał fundusz AXA OFE otrzymując po raz kolejny w horyzoncie 3- letnim ocenę 4a. W rankingu rocznym, fundusz 10 miesiąc z rzędu otrzymał najwyższą notę. Ciekawie wygląda sytuacja w AEGON OFE – fundusz w długim horyzoncie czasu poprawił bowiem wynik z poziomu najniższego do 2a. Warto zaznaczyć, iż do listopada ocena 1a „ciągnęła się” nieprzerwanie za funduszem od blisko roku. Nota krótkoterminowa, niezmiennie od roku pozostaje na poziomie 3a.
Zespół Analiz Online