„Audyt oprogramowania to nie tylko kontrola legalności. To także możliwość optymalnego wykorzystania sprzętu i oprogramowania, a także zaplanowania koniecznych zmian.” – mówi Sebastian Małycha z firmy Mediasoftware. „Inwestycje w legalne programy komputerowe są opłacalne dla podatników. Mniej wirusów i sprawniej działające komputery w urzędach to oszczędność czasu i pieniędzy petentów.”
Program ten umożliwia samodzielne wykonanie audytu przez administratora sieci za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba. Aplikacja sprawdziła się już w Czechach gdzie wykorzystywana jest przez największe instytucje administracji publicznej: Ministerstwo Przemysłu i Handlu, Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Transportu, Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Zdrowia czy Akademia Wojskowa w Brnie.
Jakie są zasady działania AuditPro?
W pierwszym etapie prac gromadzone są informacje o oprogramowaniu i sprzęcie komputerowym, z których tworzone są raporty. Po przeanalizowaniu wyników każdy z pracowników uzyskuje wiedzę na temat programów, z których może legalnie korzystać. Kierownictwo mając pełny ogląd sytuacji, może podjąć decyzję o wykupieniu dodatkowych licencji bądź usunięciu pirackich programów. Efektem końcowym pomyślnie przeprowadzonego audytu jest wyeliminowanie programów niezwiązanych z działalnością urzędu lub nielegalnych.
Administratorzy sieci podkreślają wysoką funkcjonalność AuditPro. System nie spowalnia pracy komputerów, jest prosty w obsłudze. Dodatkowo stwarza możliwość aktualizowania bazy wzorców przez Internet. „Za każdym razem kiedy na komputerach pojawi się jakaś nowa aplikacja mogę porównać ją z aktualną bazą programów i stwierdzić czy .została zainstalowana legalnie i czy jest potrzebna na danym stanowisku pracy“ – mówi Tomasz Porwisz, administrator sieci komputerowej w Urzędzie Gminy Pawłowce. Zwraca również uwagę na realne korzyści płynące z wykorzystania zautomatyzowanego audytu. „Udało się zgromadzić wszystkie informacje na temat sprzętu i oprogramowania w jednym miejscu. System kontroluje i sygnalizuje nawet najdrobniejsze usterki czy uszkodzenia sprzętu jeszcze zanim wpłyną na przebieg pracy urzędników.”