Nieznajomość prawa szkodzi
Zastaw rejestrowy jest najczęściej spotykaną formą zabezpieczenia kredytu samochodowego. W praktyce oznacza to, że w dowodzie rejestracyjnym auta widnieje adnotacja o zastawie. Zdarza się jednak, że adnotacji nie ma, a mimo to pojazd jest zastawiony. Osoba, która kupi samochód obciążony zastawem, nawet gdy nie został on wpisany do dowodu rejestracyjnego, nie może tłumaczyć się nieznajomością przepisów czy niewiedzą, że taki zastaw został ustanowiony.
„Adnotacji o zastawie dokonuje na wniosek właściciela w dowodzie rejestracyjnym organ rejestrujący pojazd. Niestety część osób poprzez zaniedbanie lub celowo nie zgłasza do właściwego urzędu faktu o zastawie. Wówczas to na nowym nabywcy spocznie obowiązek uregulowania zaległych zobowiązań, np. spłaty kredytu” – wyjaśnia Stefan Kuźmiński, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w GMAC Bank Polska.
Więcej używanych – większe ryzyko
W 2004 roku sprowadzono do Polski z zagranicy ponad 810 tysięcy aut*. Wzmożony ruch w obrocie samochodami używanymi oznacza więcej transakcji kupna-sprzedaży, do których należy podchodzić z ostrożnością.
„Klient kupujący auto za gotówkę musi sam zadbać o bezpieczeństwo i osobiście dopilnować sprawdzenia, czy samochód który zamierza kupić nie jest w rzeczywistości własnością wierzyciela. W innej sytuacji są osoby kupujące używane auto na kredyt – w przypadku GMAC Banku to bank sprawdza zastaw w Centralnym Rejestrze Zastawów” – mówi Stefan Kuźmiński, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w GMAC Bank Polska.
Centralny Rejestr Zastawów
Od 1 stycznia 1999 roku działa w Polsce Centralny Rejestr Zastawów – instytucja, która pełni podobną funkcję do ksiąg wieczystych w przypadku zakupu mieszkania. Można tu sprawdzić czy biżuteria, samochód czy dzieło sztuki nie są już zastawione. Rejestr jest jawny, a więc każdy może uzyskać odpis zastawu lub też zaświadczenie o braku takiego wpisu w rejestrze.
Aby dowiedzieć się czy samochód, który chcemy kupić jest objęty zastawem należy zgłosić się do Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych w Warszawie (osobiście lub za pośrednictwem poczty) bądź do jednej z jej ekspozytur znajdujących się przy każdym sądzie rejonowym – wydziale gospodarczym – rejestru zastawów (tylko osobiście). Takie placówki znajdziemy w 10 miastach w Polsce: Białymstoku, Łodzi, Rzeszowie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Tam informację o ewentualnym ustanowieniu zastawu rejestrowego można dostać od ręki. Potrzebne wnioski można znaleźć na Internecie (np. http://www.cors.gov.pl/rzV.htm), w banku i wszędzie tam gdzie znajdują się placówki rejestru zastawów.
*według szacunków firmy analitycznej Samar.