Statutowym celem działalności Izby jest nie tylko reprezentowanie środowiska czy wspieranie rozwoju towarzystw funduszy inwestycyjnych, lecz także upowszechnianie wiedzy o funduszach oraz wspieranie inicjatyw edukacyjnych dotyczących rynku kapitałowego. Stąd pomysł na kolejną, już trzecią edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie, powiedział Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Do konkursu zgłaszane mogą być prace magisterskie obronione w bieżącym oraz zeszłym roku akademickim, obejmujące szeroki zakres zagadnień związanych z rynkiem funduszy inwestycyjnych. Zgłoszeń mogą dokonywać autorzy prac bądź uczelnie.
Jury konkursu, którego członków powołuje Prezes Izby, oceniać będzie nadesłane prace przede wszystkim pod kątem dobrej znajomości problematyki funduszy inwestycyjnych. Pod uwagę wzięte zostaną takie elementy jak merytoryczna wartość pracy, nowatorstwo i ambitne podejście do tematu, dobór i wykorzystanie źródeł oraz strona formalna. Termin nadsyłania prac na konkurs został wyznaczony do końca 2005 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca czerwca 2006 roku, zaś jego wyniki zostaną ogłoszone na internetowych stronach Izby (www.izfa.pl).
Dla autorów najlepszych prac przewidziane zostały nagrody: pieniężna oraz możliwość odbycia stażu w jednym z działających na polskim rynku towarzystw funduszy inwestycyjnych. Najlepsze prace mogą ponadto zostać opublikowane.
Konkurs na najlepszą pracę magisterską poświęconą funduszom inwestycyjnym to już trzecia edycja tego przedsięwzięcia, zapoczątkowanego jeszcze w 2003 roku przez Stowarzyszenie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, którego następcą jest Izba. Celem konkursu jest propagowanie tematyki rynków finansowych w szczególności funduszy inwestycyjnych wśród studentów, a także wzrost zainteresowania rozwojem wiedzy i promocją samych funduszy.
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami działa od początku tego roku (wcześniej – od 1997 roku środowisko było reprezentowane przez Stowarzyszenie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych). Do jej statutowych celów należy reprezentowanie środowiska towarzystw funduszy inwestycyjnych, wspieranie rozwoju towarzystw funduszy inwestycyjnych w Polsce, upowszechnianie wiedzy o funduszach, rozwijanie i doskonalenie zasad etyki zawodowej specjalistów związanych z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Członkami Izby jest 18 działających w Polsce towarzystw funduszy inwestycyjnych, zarządzających blisko 170 funduszami, których aktywa na koniec sierpnia tego roku wyniosły ponad 50 mld zł – najwięcej w historii rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce.