Opracowane przez Alcatela rozwiązanie umożliwi operatorom ochronę i wykorzystanie inwestycji w technologie 3G, a jednocześnie zapewni im nieograniczony zasięg, liczbę kanałów telewizyjnych i maksymalną interaktywność oraz możliwość świadczenia usług dla nielimitowanej liczby odbiorców.
To nowatorskie rozwiązanie zapewnia istotne korzyści, takie jak obniżenie kosztów, optymalny zasięg i jakość w pomieszczeniach zamkniętych i na obszarach zabudowanych, dostęp do wolnego pasma częstotliwości telekomunikacyjnych (S-Band) ujednoliconego w całej Europie, a także natychmiastowy zasięg krajowy i międzynarodowy.
Oferowane przez Alcatela aplikacje interaktywnej telewizji mobilnej zapewniają większy zakres interaktywności i personalizacji. Mogą więc uzupełnić tradycyjną telewizję interaktywnymi treściami dostarczanymi na urządzenia przenośne. W rezultacie z technologii Alcatela korzysta obecnie ponad 20% wszystkich użytkowników telewizji mobilnej na świecie.
Inicjatywę „Nieograniczona telewizja mobilna dla rynku masowego” wspiera środowisko partnerów branżowych i naukowo-badawczych Alcatela.
Partnerzy branżowi:
– Alcatel Alenia Space wniesie swoje doświadczenie w takich dziedzinach, jak wynoszenie satelitów na orbitę oraz systemy o architekturze hybrydowej, stosowane w cyfrowych systemach radiowych World Space, XM Radio i Sirius w Stanach Zjednoczonych.
– DiBcom wniesie swoją specjalistyczną wiedzę związaną z technologią układów scalonych, które pozwolą na odbieranie telewizji mobilnej. DiBcom zdobył pozycję lidera dzięki opracowanemu przez siebie układowi DIB7000-H — jest to pierwszy na rynku i najpowszechniej dostępny układ scalony do obsługi DVB-H. Wykorzystując swoją obecną pozycję, DiBcom pracuje nad nowym układem, zgodnym z ewolucją standardu telewizji mobilnej DVB-H w paśmie S.
– Firma Radio Frequency Systems (RFS) wniesie swoje doświadczenie w dziedzinie projektowania nowatorskich rozwiązań antenowych. W szczególności dotyczy to nierzucających się w oczy anten kolinearnych, układów paneli szerokopasmowych oraz zaawansowanych technologii łączenia i powielania sygnałów radiowych na potrzeby standardu DVB-H i systemów UMTS.
– Sagem Communication wniesie doświadczenie w dziedzinie multimedialnych aparatów telefonicznych, a w szczególności telefonów DVB-H, które są obecnie przedmiotem eksperymentów w Europie. Sagem opracuje telefony komórkowe obsługujące standardy 3G/UMTS i/lub EDGE oraz DVB-H w pasmach UHF i S.
– TeamCast wniesie specjalistyczną wiedzę na temat modulatorów DVB-T i DVB-H, wykorzystywanych obecnie przez europejskich producentów nadajników.
– UDcast wniesie wiedzę na temat koderów datagramów IP dla DVB-H (ang. DVB-H IP encapsulator), zarządzania siecią DVB-H oraz zarządzania zasobami radiowymi sieci. Dzięki swojemu doświadczeniu w dziedzinie routingu i transportu w hybrydowych architekturach łączy naziemnych i satelitarnych, UDcast odegra również czołową role w budowie ogólnej architektury sieci.
Partnerzy z kręgów naukowo-badawczych
– Fraunhofer IIS — Instytut Układów Scalonych z Erlangen w Niemczech wnosi wiedzę na temat odbioru w hybrydowych systemach naziemno-satelitarnych. Instytut ten słynie z opracowania standardu kompresji MP3 (wspólnie z firmą Thomson), a także z wkładu wniesionego w rozwój systemu XM Radi.
– Laboratorium CEA-Léti wniesie wiedzę z zakresu sygnałów optymalizowanych w najbardziej zaawansowanych systemach radiokomunikacyjnych i terminalach obsługujących wiele standardów.
– INRIA wnosi dogłębną znajomość mechanizmów umożliwiających optymalne dostarczanie usług audio i wideo w sieciach komórkowych.
– Laboratorium LSS CNRS wniesie wiedzę na temat wielowarstwowej optymalizacji transmisji wideo, która pozwoli na znaczne podniesienie jakości odbioru.