Konkurs zaplanowano jako część warsztatową wprowadzanego w 2005 r. do szkół programu edukacyjnego „Moje finanse”, podczas której uczniowie mogą pogłębić wiedzę na temat instrumentów rynku kapitałowego i mechanizmu funkcjonowania giełdy papierów wartościowych oraz sprawdzić w praktyce posiadane umiejętności.
Konkurs rozpoczął się w styczniu 2006. W szranki stanęło ponad 35 tys. uczniów i blisko 7,5 tys. nauczycieli, tworzących 3-5-osobowe uczniowskie Komitety Inwestycyjne wspierane przez szkolnych opiekunów. Zadaniem każdego komitetu było ulokowanie wirtualnych 100 tys. zł tak, aby osiągnąć jak największe zyski. Przez kolejnych 8 tygodni komitety „kupowały” i „sprzedawały” akcje, obligacje, korzystały z lokat bankowych, inwestowały w waluty, złoto lub w fundusze inwestycyjne, brały i spłacały kredyty – wszystko po to, by pomnażać początkową kwotę. Co tydzień publikowane były rankingi komitetów – regionalne i ogólnopolski.
Ośmiotygodniowe inwestowanie ukończyło ponad 25 tys. uczniów (5,6 tys. komitetów). Najlepszy komitet w Polsce, Młodzi Maklerzy z gimnazjum w Siedliszczach (woj. lubelskie), zarobił ponad 33 tys. złotych!
20 marca odbyły się finały regionalne konkursu. Najlepsi zmierzą się 25 marca o godz. 13:30 w siedzibie Agory SA w Warszawie (ul. Czerska 8/10) w finale ogólnopolskim, gdzie będą rywalizować w quizie wiedzy ekonomicznej oraz rozwiązywać szereg zadań z dziedziny finansów.
Uroczyste rozdanie nagród w finale ogólnopolskim nastąpi o godz. 18.00. Wręczą je: Piotr Pacewicz, Zastępca Redaktora Naczelnego „Gazety Wyboczej”, Paweł Samecki, Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, Sławomir S. Sikora, Prezes Citibank Handlowy oraz Włodzimierz Grudziński, Przewodniczący Rady Dyrektorów Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.