Polski Bank Przedsiębiorczości nie obsługiwał do tej pory klientów detalicznych, ale wygląda na to, że może stać się ulubieńcem zwolenników bankowych lokat. Trzymiesięczna „ Lokata Spinająca” należy do najlepiej oprocentowanych produktów na rynku. Oszczędzający mogą liczyć na odsetki w wysokości 6,6%.
Bank zamierza w ciągu roku zebrać z rynku około 200 mln zł i zapowiada, że działalność detaliczna ma służyć przede wszystkim zgromadzeniu depozytów. W ofercie PBP nie będzie na razie rachunków osobistych czy kart płatniczych – klienci nie będą zmuszani do korzystania z dodatkowych produktów, aby móc założyć lokatę. W informacji prasowej bank twierdzi wprost, że chce dotrzeć do klientów, którzy nie są lojalni wobec swojego podstawowego banku.
Wniosek przez internet
Na starcie PBP oferuje lokaty krótkoterminowe, zakładane na okresy od 1 tygodnia do 12 miesięcy. Najwyższą stawkę oprocentowania bank proponuje przy trzymiesięcznym depozycie – 6,6%. Minimalna kwota lokaty wynosi 1000 zł.
Proces założenia lokaty nie wymaga wizyty w placówce, a procedura przypomina schemat stosowany przez inne instytucje na polskim rynku koncentrujące się na internetowej sprzedaży produktów oszczędnościowych. Wystarczy wypełnić internetowy wniosek, w którym podaje się numer rachunku bankowego, z którego zostanie dokonany przelew. Bank informuje o numerze rachunku, na który należy dokonać wpłaty. Dane podane we wniosku muszą zgadzać się z danymi nadawcy przelewu – tylko w takim przypadku umowa zostanie zawarta. Wypłata środków z lokaty możliwa jest wyłącznie na podany wcześniej numer rachunku.
Początek licytacji na lokaty?
Spadające stopy procentowe skłaniają banki raczej do obniżenia niż podnoszenia oprocentowania. Przez rynek zaczyna przetaczać się fala obniżek w depozytowych cennikach, ale niektórzy gracze w najbliższych miesiącach będą starali się zwiększyć swój udział w rynku i wyróżnić się na tle konkurencji.
Polski Bank Przedsiębiorczości istnieje od 1995 roku i działał wcześniej pod nazwą WestLB Bank Polska SA. Jego założycielem był Westdeutsche Landesbank AG, który w 2009 roku, po finansowym kryzysie, został zmuszony do ograniczenia liczby zagranicznych oddziałów. W 2010 roku instytucję sprzedano funduszowi ABRIS Capital Partners oraz Domowi Maklerskiemu IDM SA. W tym roku ABRIS odkupił udziały od DM IDM i stał się jedynym właścicielem banku.
Polski Bank Przedsiębiorczości twierdzi, że rozszerzając ofertę przygotowuje się do wymogów, jakie przed bankami stawiać będzie wkrótce tzw. Bazylea III. Standardy zarządzania ryzykiem zakładają, że depozyty ludności są bardziej stabilne niż depozyty przedsiębiorstw. Instytucja, która chce rozszerzać działalność kredytową musi, w przeliczeniu na każdą złotówkę udzielonych pożyczek, zgromadzić znacznie więcej depozytów od firm niż gdyby korzystała z pieniędzy klientów indywidualnych.
Banki, które dotąd nie interesowały się rynkiem detalicznym mogą, chcąc spełniać regulacyjne wymogi, skierować się po pieniądze gospodarstw domowych. To może spowodować, że na rynku depozytowym pojawią się kolejne instytucje gotowe zaoferować atrakcyjne warunki.