W Polsce jedyną organizacją skupiającą wszystkich myśliwych oraz zajmującą się organizowaniem polowań jest Polski Związek Łowiecki. Należy do niego około 100 tysięcy myśliwych z całego kraju. Członkowie PZŁ biorą udział w polowaniach regulujących liczebność zwierzyny.
– Wszyscy myśliwi muszą być ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej – mówi Adam Dziubacki, zajmujący się gospodarką łowiecką, organizator polowań na Dolnym Śląsku – Polowania odbywają się przecież z wykorzystaniem broni palnej.
– Wprowadziliśmy całkiem nowe pakietów ubezpieczeń grupowych dla myśliwych oraz kół łowieckich – mówi Katarzyna Kasztelan Dyrektor Biura Organizacji i Wsparcia Sprzedaży Grupy Concordia – Polisa poza obowiązkowym pakietem zawiera także ubezpieczenie broni i psów myśliwskich oraz ochrony prawnej myśliwych. Obejmuje ona także OC w życiu prywatnym myśliwych i ich bliskich.
Budynki, broń myśliwska, ambony – to cenne aktywa, narażone w dużym stopniu na zniszczenie. Co więcej niektóre trofea myśliwskie znajdujące się w siedzibach kół łowieckich są wręcz bezcenne. Właśnie dlatego polisy obejmują także majątek Kół Łowieckich. Ubezpieczenie zawiera ryzyko ognia i zdarzeń losowych plus ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem, rabunku oraz dewastacji.