„Projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 474) autorstwa Ministerstwa Finansów spotkał się z licznymi zastrzeżeniami partnerów społecznych. Zakłada on, że Narodowy Bank Polski (NBP) nie będzie już finansował Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), a wpłat na Fundusz dokonywać będą tylko banki komercyjne i spółdzielcze. Obecnie NBP pokrywa połowę opłaty rocznej na Fundusz. Zdaniem projektodawców nowelizacja jest konieczna z uwagi na potrzebę dostosowania ustawy do prawa unijnego oraz wzmocnienia ochrony lokat. Eksperci podkreślają jednak, że zmiany są niedopracowane i przedwczesne.
– Projekt oznacza, że dochody BFG zostaną zredukowane o 50 proc. Z projektu i uzasadnienia nie wynika, jak zostanie wyrównana różnica – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.
– Dopóki Polska nie jest członkiem Unii Walutowo-Gospodarczej, nie ma podstaw prawnych dla rezygnacji z udziału NBP we wpłatach na Fundusz – uważa Mariusz Zygierewicz, dyrektor zespołu ekonomiczno-regulacyjnego Związku Banków Polskich.
– Zmiany powinny iść w odwrotnym kierunku. Sektor bankowy jest na tyle stabilny, że BFG powinien obniżyć wartość obowiązkowej składki. Podwyżka odbędzie się kosztem klientów – mówi Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska.
BFG gwarantuje wypłatę środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach (do wysokości określonej ustawą) oraz kredytuje restrukturyzację banków zagrożonych upadłością. Projekt zakłada likwidację współfinansowania BFG ze środków NBP. Zmieni się też obowiązkowa składka roczna banków.” – czytamy dalej.
Szczegóły w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej”.