Z danych, które „Parkiet” otrzymał od Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że nowelizacja ustawy o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania zwiększająca o 30 procent limit maksymalnej ceny za 1 mkw., doprowadziła do wzrostu zainteresowania dotowanymi kredytami. „Według Ewy Balickiej-Sawiak, rzeczniczki BGK, od momentu wejścia w życie programu, czyli od stycznia do 10 sierpnia (wejście wżycie zmian w przepisach) udzielono 2042 dotowanych kredytów na sumę 206,7 mln zł. Na 30 września były udzielone łącznie 2604 kredyty na kwotę 272,0 mln zł. Przez półtora miesiąca złożono więc 562 wnioski kredytowe – więcej niż jedną piątą ich ogólnej liczby wtrakcie całego programu. Przeciętna kwota udzielonego kredytu dla lokalu i domu po sierpniowej zmianie wzrosła o 3,2 tys. złotych, do 104,5 tys. złotych.” – pisze „Parkiet”.
Chociaż statystyki Banku Gospodarstwa Krajowego mówią o wzroście zainteresowania dotowanymi kredytami, to banki, z którymi rozmawiał „Parkiet” raczej tego nie odczuły. „- Zwiększenie limitu ceny metra nieruchomości uprawniającego do skorzystania z dotowanego kredytu nie wpłynęło na wzrost zainteresowania tymi kredytami – mówi Marek Kłuciński, rzecznik PKO BP. Według niego, największą popularnością preferencyjny kredyt mieszkaniowy cieszył się bezpośrednio po wprowadzeniu go do oferty banku, czyli w drugiej połowie stycznia (PKO BP był pierwszym bankiem, który przystąpił do programu). Wiosną w miesiącu podpisywano średnio blisko 400 umów kredytowych, a w kolej nych miesiącach (czerwiec-sierpień) bank udzielał miesięcznie około 270 kredytów z państwowymi dopłatami. W pierwszej połowie września (już po wprowadzeniu zmian w przepisach), bank udzielił 106 takich kredytów.”
Obecnie udzielaniem kredytów w ramach programu „Rodzina na swoim” zajmują się banki: PKO BP, Pekao, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Mazowiecki Bank Regionalny oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Na dopłatę do kredytu mogą liczyć rodziny lub osoby samotnie wychowujące dzieci, które kupią lub zbudują tanie mieszkanie. Mieszkanie nie może być jednak większe niż 75 m.kw., a powierzchnia domu nie może przekroczyć 140 metrów. Przez pierwszych 8 lat spłaty długu państwo dopłaca do połowy odsetek kredytowych.
Więcej na ten temat w „Parkiecie”.