PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościMarketing i PRAdmirał Nelson – przykład „wojownika-wymiatacza” i wielkiego wodza

Admirał Nelson – przykład „wojownika-wymiatacza” i wielkiego wodza

Marketing i PR 10.02.2010 (08:00) artykuł nadesłany

W historii było wiele postaci, które mogłyby być interesującym wzorem działania dla menedżerów, ale niewielu bohaterów tak dobrze odzwierciedla przymioty menedżera -lidera, jak Admirał Horatio Nelson.

Wpisuje się on doskonale w charakterystykę mądrego wojownika – wymiatacza, który mając niewystarczające zasoby i musząc borykać się z przeważającą siłą wroga stawia na smart-ne rozwiązania, innowacyjne działanie i bardzo przemyślany, dopracowany styl zarządzania ludźmi.

Wyobraźmy sobie, jak to jest służyć pod dowództwem człowieka, który:

  • Zawsze skupiony jest na tym, co przybliża do zwycięstwa , jest zorientowany na główne cele i pod tym kątem ocenia ludzi. Czy to pod Abukirem czy pod Trafalgar oczekiwał, że każdy z jego kapitanów obierze sobie za cel konkretny okręt wroga i będzie zgodnie z założonym planem wydawał właściwe rozkazy do ataku czy abordażu. Pod tym kątem oceniał ich działania: czy działają tak, by zbliżyć się do zwycięstwa i czy wcześniej odpowiednio wyszkolili załogę do realizacji założonego planu? Sam dawał najlepszy przykład dbałości o cel ostateczny – zwycięstwo w bitwie, walcząc w pierwszym szeregu. Daleki był także od karania marynarza za nieistotne przewinienia, które popełniali w dobrej wierze,  gdy za wszelką cenę starali się pokonać przeciwnika.
  • Zawsze wnikliwie omawia plany działania ze swymi ludźmi, delegując zadania bojowe i wyznaczając cele osobiste. Zaowocowało to rozbiciem w puch w ciągu 12 godzin francuskiej floty, dowodzonej w sposób tradycyjny, autorytarny. Przed bitwą pod Abukirem dokładnie zaplanował różne warianty działań, następnie wysłuchał uwag wszystkich swoich komendantów, poprosił każdego o analizę pierwotnie założonych przez niego planów ataku, wyznaczył każdemu precyzyjny cel do zdobycia i pokazał jego odpowiedzialność za zwycięstwo w bitwie.  Dzięki temu w 12 godzin rozbili francuską flotę idącą szykiem torowym, czekającą na rozkazy głównodowodzącego, gdzie kapitanowie okrętów wroga nie wiedzieli, co mają czynić, obawiali się przejąć inicjatywę i w ten sposób praktycznie „szli pod nóż” Anglików pod wodzą Nelsona.
  • Zawsze troszczy się o swoich podkomendnych, dbając o ich wysokie morale, motywację i dumę z tego, kim są i co robią. Admirał Nelson, robił wszystko, by z bandy zdeprawowanych desperados, służących w bardzo ciężkich warunkach stworzyć załogi dumnych ze swego ducha bojowego, zdyscyplinowania i nieugiętości. Marynarze odpłacili mu za to bezwarunkowym poświęceniem. Każdy człowiek wiedział, za co odpowiada, jaki jest jego cel i jaki ma wnieść wkład do ostatecznego zwycięstwa. Z pionków stali się prawdziwymi ludźmi morza, którzy sami decydowali o swoim losie i wiedzieli, o co walczą. Ten styl dowodzenia i motywowania podkomendnych zaowocował wielkim zwycięstwem pod Trafalgar – rozgromiono 33 okręty liniowe floty hiszpańsko-francuskiej, nie tracąc nawet jednego własnego okrętu.
  • Zawsze szuka lepszych rozwiązań i sposobów, które jeszcze bardziej zbliżą jego załogi do zwycięstwa. Admirał Nelson analizował na bieżąco, czy jego marynarze działają tak, jak tego oczekiwał. Gdy tylko zauważał błędy, osobiście lub za pośrednictwem swoich kapitanów  korygował umiejętności artyleryjskie, manewrowe, sugerował skuteczniejsze posunięcia taktyczne prowadzące do zwycięstwa. Nelson zasłynął m.in. nowatorskim sposobem łamania szyku bojowego wroga i wykorzystywaniem błędów francuskich kapitanów, starających się wprowadzić flotę Nelsona w pułapkę na mieliznach. Potrafił wykorzystywać od razu takie spostrzeżenia, jak to, że francuskie okręty nie były w ogóle przygotowane do walki z lewej burty, lub że wiatr uniemożliwił wrogowi w pewnym momencie wzajemne osłanianie się.
  • Odtruwa swoich podkomendnych, nie pozwalając wkraść się zwątpieniu, ale jednocześnie utrzymuje wysoki poziom dyscypliny. Admirał Nelson wiedział, że na okrętach trzeba utrzymać wojskową dyscyplinę, ale wcale nie musi oznaczać to traktowania podwładnych jak bezrozumnych wykonawców rozkazów. Rozumiał, że zwykli marynarze też potrzebują uznania i respektowania ich własnej godności. Nawet gdy trzeba było kogoś ukarać bądź zbesztać, starał się dawać ludziom drugą szansę i dawał od razu sygnał, że dostrzega poprawę. Gdy przychodziły chwile zwątpienia, np. gdy wiadomo było, że wróg ma przytłaczająca przewagę liczebną, odrywał ludzi od narzekania a skupiał na działaniu, doszkoleniu i planowaniu rozwiązania problemów.

Źródło: Wymiatacze.pl

wymiatacze.pl 2010-02-10
Redakcja PRNews.pl
Tagi: wymiatacze.pl

Sprawdź także:

a 0 N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej
23.10.2026 (06:15)

N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej

Nest Bank udostępnił N!Asystenta 2.0 we wszystkich kanałach bankowości elektronicznej – zarówno w aplikacji …

a 0 mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy
22.10.2026 (21:32)

mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy

mBank nawiązał współpracę z siecią Biedronka w ramach kampanii Retail Media. Reklamy banku pojawią się w ponad 3800 …

a 0 Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę
22.10.2026 (21:25)

Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę

UniCredit Foundation przedłuża współpracę z organizacjami Teach For All i Junior Achievement Europe. W ciągu …

a 0 BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk
22.10.2026 (21:23)

BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk

Hillwood podpisał z BNP Paribas Bank Polska umowę kredytową o wartości 20,35 mln euro. Środki zostaną przeznaczone …

a 0 VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką
22.10.2026 (21:21)

VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką

VeloBank rozpoczął kampanię reklamową z Magdaleną Różczką w roli głównej. Bank ponownie wykorzystuje znaną już …

a 0 Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku
22.10.2026 (21:17)

Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku

Użytkownicy karty Visa Świat Intensive od mBanku mogą korzystać z usługi Fast Track także na lotnisku w Gdańsku. …

PRNews.pl

Zobacz również

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

Na początku czerwca PKO BP szacował, że…

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców