W ciągu minionych 3 lat sytuacja taka miała miejsce zaledwie 5 razy. W lutym aktywa netto pozostające w zarządzaniu OFE spadły o blisko -1,7 mld PLN do poziomu 119,9 mld PLN, czyli o -1,4%. Mniej więcej połowa tego spadku jest bezpośrednim skutkiem sposobu rozliczenia kwot przekazywanych pomiędzy funduszami w ślad za transferami uczestników. Już pierwszego roboczego dnia marca aktywa netto wzrosły o 840 mln PLN niwelując okresowy ubytek. Jednak pozostała część to w prostej linii pochodna wyników zarządzania, jakie w minionym miesiącu wypracowali zarządzający naszym przyszłym emerytalnym kapitałem. W lutym średnia zmiana wartości jednostki rozrachunkowej funduszy emerytalnych była ujemna i wyniosła -1,56%.
Luty był jednym ze słabszych miesięcy jeśli chodzi o transfer środków z ZUS. Wobec braku spłaty zadłużenia obligacjami Skarbu Państwa oraz w wyniku tego, że ostatni największy przelew z ZUS powiększył aktywa netto już w marcu, wartość środków jaki napłynęły do funduszy emerytalnych wyniosła zaledwie 409 mln PLN. To najmniej od sierpnia 2006 roku, gdy do OFE trafiło niespełna 200 mln PLN. W sumie napływ środków liczony od początku działalności OFE przekroczył 76 mld PLN.
Tylko w przypadku dwóch funduszy, aktywa netto na koniec lutego nie były niższe niż w ostatnim dniu stycznia. Dotyczy to Pekao OFE i OFE Polsat, które z jednej strony odnotowały na przestrzeni minionego miesiąca najmniejszy spadek jednostki rozrachunkowej (poniżej -1%). Z drugiej zaś, w obu przypadkach mieliśmy do czynienia z niewielkim odpływem środków w związku z lutową sesją transferową (według naszych szacunków odpowiednio -10 i -13 mln PLN).
Największy spadek aktywów odnotowaliśmy wśród tych funduszy, które musiały wypłacić innym OFE w ślad za odchodzącymi uczestnikami znaczne kwoty w stosunku do zarządzanych aktywów.