W przeciągu trzech ubiegłych latach aktywa otartych funduszy emerytalnych spadały jedynie 7 razy, z czego aż 4 spadkowe miesiące przypadły na luty, lipiec, sierpień i listopad 2007 roku i miały związek z rozliczeniami sesji transferowych.
Zmianę środków zarządzanych przez fundusze emerytalne w minionym miesiącu kształtowały głównie wyniki z zarządzania oraz napływ środków z ZUS. Tym razem decydującą rolę odegrał wynik z zarządzania, będący pochodną słabej rynkowej koniunktury. Według szacunków Analiz Online aktywa otwartych funduszy emerytalnych spadły z tego tytułu o -6,5 mld PLN – istotnie więcej niż w grudniu 2007, kiedy to OFE straciły -360 mln PLN.
Na słabszy wynik zarządzania wpływ miała wysoka dynamika spadku indeksów giełdowych na całym świecie, w tym w Polsce. W ciągu stycznia wszystkie indeksy warszawskiego parkietu spadły po kilkanaście procent, w tym WIG o -14,2%, a WIG20 o niewiele mniej, bo o -14,6% (dla porównania w listopadzie 2007 WIG stracił -8,8%).
W skali miesiąca wszystkie fundusze odnotowały spadki wartości jednostek rozrachunkowych. Warto zaznaczyć, iż zarządzającym daleko było do wypracowania stóp zwrotu na poziomie indeksu IRFU, który składa się w 30% z rentowności WIG oraz w 70% z rentowności IROS (indeks benchmarkowych obligacji skarbowych notowanych na CeTO). W styczniu wykazał on stopę zwrotu na poziomie – 2,94%, podczas gdy zarządzający funduszami zdołali wypracować średnią stopę na poziomie -4,34%.
W styczniu ZUS przelał do OFE 2,01 mld PLN, czyli o +34% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Na tę kwotę złożyły się środki przekazane w postaci obligacji oddłużeniowych (0,01 mld PLN) oraz bieżących składek o wartości 2 mld PLN.
Styczniowe spadki aktywów poszczególnych OFE zależne były przede wszystkim od ich wyników inwestycyjnych. Największy spadek wartości jednostki rozrachunkowej stał się udziałem CU OFE i OFE PZU Złota Jesień. Równocześnie te dwa fundusze zanotowały najwyższą dynamikę spadku aktywów (odpowiednio -4,4% i -4,2%). Najwolniej spadały aktywa, najmniejszego funduszu na rynku, OFE Polsat (-1,8%), któremu ze stopą zwrotu -2,9%, w największym stopniu udało się ograniczyć straty.