Już wkrótce 5 tysięcy dłużników alimentacyjnych z Łodzi może mieć poważne problemy. Ich dane znajdą się bowiem w Europejskim Rejestrze Informacji Finansowej BIG S.A. Łódzki samorząd podpisał właśnie umowę z tym biurem informacji gospodarczej. To oznacza, że alimenciarze będą mieli problemy z zaciągnięciem kredytu, zakupami na raty czy nawet kupieniem telefonu z abonamentem.
Z początkiem października 2008 roku zmieniła się ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Samorządy otrzymały niezwykle skuteczne narzędzie walki z dłużnikami alimentacyjnymi – mogą wpisywać ich dane do rejestrów prowadzonych przez biura informacji gospodarczej.
Już wkrótce do Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej, jednego z trzech BIG-ów działających w Polsce, trafią dane około 5000 dłużników z Łodzi. To dla osób, które nie płacą alimentów może oznaczać kolejne kłopoty.
– Z danych znajdujących się w systemie ERIF korzystają największe banki, operatorzy telekomunikacyjni, telewizje cyfrowe, dostawcy Internetu i wiele innych firm – mówi Anna Tłuściak, prezes zarządu ERIF BIG S.A. – Każda z nich może sprawdzić w naszym systemie czy ich potencjalny klient nie figuruje jako dłużnik. Informacja, że osoba nie płaci alimentów może sprawić, że instytucja finansowa czy inny usługodawca nie podpisze z nim umowy.
Podpisanie umowy i przekazywanie danych o dłużnikach alimentacyjnych przyniesie także wymierne korzyści samorządowi w Łodzi. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że do około 65 proc. dłużników spłaca swoje zobowiązania po otrzymaniu informacji o tym, że trafią do systemu ERIF. Oznacza to, że Łódź odzyska znaczną część pieniędzy, które musiała wypłacić dotychczas w zastępstwie niesolidnych rodziców. Dołączy tym samym do innych gmin województwa, które już odzyskują pieniądze dzięki współpracy. Obecnie w woj. łódzkim ERIF ma podpisane umowy już z dziewięcioma samorządami (Łowicz, Rzgów, Godzianów, Wola Krzysztoporska, Burzenin, Sokolniki, Krośniewice, Kiernozia, Kocierzew). Umowy z kolejnymi gminami znajdują się w trakcie finalizacji.
Łódź to kolejne duże miasto, które podpisało umowę z ERIF BIG S.A. Dane o dłużnikach alimentacyjnych przekazuje już między innymi Warszaw, Szczecin i Sopot. Zobowiązania dłużników alimentacyjnych wpisanych do ERIF osiągnęły niemal 17 mln zł, a średnia wartość długu alimenciarza wynosi aż 30,5 tys. zł.
Z kolejnymi miastami toczą się rozmowy na temat rozpoczęcia współpracy. Gminy mogą dopisywać dłużników na preferencyjnych warunkach nie ponosząc opłat za wpisanie każdą osobę, a jedynie płacąc symboliczną kwotę za koszty administracji.
Źródło: Europejski Rejestr Informacji Finansowej BIG S.A.