Android Pay większości z was może kojarzyć się przede wszystkim jako aplikacja do płatności mobilnych. Tymczasem program może z powodzeniem zastąpić portfel na karty lojalnościowe. Można tam „wgrać” tradycyjne plastiki oraz karty w formie wirtualnej.
Android Pay to przede wszystkim zbliżeniowe płatności mobilne. Za pomocą podpiętych do portfela kart możemy płacić w sklepie telefonem w podobny sposób, jak płacimy kartą zbliżeniową. Wystarczy jedynie podświetlić ekran telefonu i zbliżyć urządzenie do terminala POS. Z takiego rozwiązania mogą obecnie korzystać klienci Banku Zachodniego WBK, Alior Banku,T-Mobile Uslugi Bankowe i Nest Banku.
Być może jeszcze w tym miesiącu usługa zostanie udostępniona klientom mBanku, bo biuro prasowe Google mówiło, że wdrożenie zostało zaplanowane na pierwszy kwartał 2017 r. Przedstawiciele banku nie chcą podawać jednak mediom żadnych terminów. Wiadomo też, że nad Android Pay pracuje ING Bank Śląski, który zaledwie kilka dni temu udostępnił klientom karty Mastercard HCE we własnej aplikacji.
Wirtualny portfel na karty lojalnościowe
Android Pay do płatności mobilnych mogą wykorzystywać klienci tych banków, które podpisały z Google umowę o współpracy. Ale aplikacja ma jeszcze jedną przydatną funkcję, z której skorzystać mogą wszyscy. Do programu można podpiąć karty lojalnościowe wielu sieci handlowych i usługowych.
Nie jest to oczywiście rynkowa nowość, bo podobne rozwiązania widzieliśmy już wcześniej w kilku innych aplikacjach. Chociażby portfelu dostarczanym przez spółkę uPaid. Ciekawostką jest natomiast to, że Android Pay za pomocą geolokalizacji sprawdza, w którym sklepie jesteśmy i przypomina o pokazaniu karty przy kasie.
Po co wgrywać karty do Android Pay? Na pewno takie rozwiązanie przyda się wam, gdy będziecie chcieli odchudzić swój portfel i wyjąć z niego kilka lub kilkanaście kart lojalnościowych. A jeśli karty trzymacie już i tak w wersji mobilnej, to możecie przenieść je dla wygody do jednej aplikacji. Z powodzeniem przeniosłem tam m.in. karty z IKEA, Empiku, H&M, Selgrosa, Biedronki czy Tesco. Po podejściu do kasy wystarczy wybrać kartę, a aplikacja wyświetli na ekranie telefonu kod kreskowy do zeskanowania przez kasjera.
Dodatkowe funkcje
Kartę lojalnościową można dodać na dwa sposoby: zeskanować kod kreskowy lub wpisać dane ręcznie. Tę drugą opcję można wykorzystać, jeśli nie mamy tradycyjnego plastiku, tylko kartę lojalnościową wgraną do innej aplikacji.
Program pozwala ponadto przechowywać karty upominkowe, ale tej funkcji nie przetestowałem, bo takiej karty nie posiadam. Warto też pamiętać, że Android Pay to nie tylko płatności HCE. To także system płatności online za zakupy w innych aplikacjach (np. Uber).